Πήρε το Κύπελλο η ΑΕΚ στο χάντμπολ (24-22)

Σε έναν τελικό… θρίλερ που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ με 24-22 και αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας.

Με πρωταγωνιστές τους Καλόμοιρο και Λέμος η ΑΕΚ στο δραματικό φινάλε πανηγύρισε τη νίκη επί του ΠΑΟΚ (24-22) και κατέκτησε το Κύπελλο στον εκπληκτικό τελικό του final – 4 της Κοζάνης.

Οι ασπρόμαυροι έδωσαν το 100% και πάλεψαν μέχρι τέλους, όμως η πιότητα της Ένωσης μίλησε στο τέλος και της χάρισε το Κύπελλο για τέταρτη φορά στην ιστορία της, αλλά και την πρώτη κούπα της χρονιάς, μόλις μια εβδομάδα πριν τους ευρωπαϊκούς τελικούς με την Ύσταντς.

Η αναμέτρηση είχε πολύ ένταση και σκληρές μονομαχίες με το… καλημέρα, με τους τυπικά γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά και να προηγούνται με 4-2 χάρη σε γκολ των Μπουνέτα και Κεδέρη στα πρώτα πέντε λεπτά.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και διατηρούσαν το προβάδισμα, όμως ο Δικέφαλος του βορρά δεν τους άφηνε να ξεφύγουν, με αποτέλεσμα το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 14-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν με… νύχια και με δόντια για τη νίκη. Στογιάνοβιτς και Λιάπης μείωσαν αρχικά σε 14-13, στη συνέχεια η ομάδα του Δημητρούλια αύξησε εκ νέου τη διαφορά της χάρη σε γκολ των Μυλωνά και Αραμπατζή (16-13), όμως Παπαβασίλης και Στογιάνοβιτς μείωσαν ξανά στο γκολ (16-15).

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 17-17 με τον Μέντουριτς, η Ένωση πήρε ξανά διαφορά δύο τερμάτων (20-18) με Μυλωνά και Αραμπατζή, αλλά η ομάδα του Πάνου Γούσιου δεν ήθελε να πετάξει «λευκή πετσέτα» με τίποτα και ισοφάρισε για ακόμη μια φορά σε 20-20.

Το φινάλε ήταν δραματικό, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα (22-22). Οι κιτρινόμαυροι όμως ήταν εκείνοι που δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και χάρη σε γκολ του Καλόμοιρου και του Λέμος, διαμορφώθηκε το τελικό 24-22.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 9-5, 11-7, 13-9, 14-11 (ημιχρ.), 16-13, 17-17, 20-19, 20-20, 21-21, 24-22.

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής, Γιάντσα, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Κοτσιώνης, Λέμος, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα, Κεδέρης.

ΠΑΟΚ: Τσαναξίδης, Μέντουριτς, Λιάπης, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδης, Καραγκιοζόπουλος, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης, Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης, Νικολαΐδης, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Παλάσκας.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.