Εντυπωσιακός Προμηθέας απέκλεισε το Περιστέρι (86-58)

Ο Προμηθέας ήταν σαρωτικός κόντρα στο Περιστέρι (86-58), έκανε το 2-1 στη σειρά και πέρασε στα ημιτελικά της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει το Λαύριο.

Ο Προμηθέας ήταν επιβλητικός απέναντι στο Περιστέρι για τον 3ο μεταξύ τους αγώνα, επικράτησε άνετα με 86-58 και πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση των play offs της Basket League.

Χάρη σε τρομερή εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο με εντυπωσιακό σερί 17-3, η ομάδα του Γιατρά με κορυφαίους τους Αγραβάνη (21 π., 6 ριμπάουντ) και Λούντζη (19 π., 5 ριμπάουντ) κατάφερε να κάνει το 2-1 στη σειρά (έχοντας προηγουμένως κάνει το μπρέικ στην έδρα του Περιστερίου) και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει το Λαύριο.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα (6-4) και να φτάνουν στο +4 (12-8). Το Περιστέρι έφερε το ματς στα ίσα (12-12) και πέρασε μπροστά στο σκορ με 14-19, αλλά με ένα σερί 7-0 ο Προμηθέας πήρε εκ νέου το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 21-19.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο, πέρασαν μπροστά με 4 πόντους (27-31), αλλά με τους Κλαβέλ και Λούντζη να πρωταγωνιστούν, ο Προμηθέας πήρε ξανά θέση οδηγού στο παιχνίδι και έφτασε στο +6 (43-37) στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας ήταν επιβλητικός στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα εντυπωσιακό σερί 17-3 εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (64-47), αποκτώντας έτσι μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε 2/10 τρίποντα, έκανε αρκετά λάθη και δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς του Προμηθέα στην τελευταία περίοδο, με τους Πατρινούς να φτάνουν άνετα στη νίκη-πρόκριση με 86-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-37, 64-47, 86-58.

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.