Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Σοσιεδάδ – Έλτσε 2-0

Η Σοσιεδάδ τα βρήκε... σκούρα κόντρα στην Έλτσε, η οποία έπαιζε με δέκα παίκτες από το 11ο λεπτό, όμως τα κατάφερε (2-0) και πάτησε στην 5η θέση

Κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν το έργο της Σοσιεδάδ κόντρα στην… κοκκινισμένη από το 11ο λεπτό Έλτσε, όμως επικράτησε (2-0) και έκανε καθοριστικό βήμα για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Με αυτή τη νίκη οι Βάσκοι πάτησαν στην 5η θέση της βαθμολογίας με 56 βαθμούς, ενώ από την άλλη οι «φρανχιβέρδες» παρέμεινανσ την 19η θέση με 30 βαθμούς και… φλερτάρουν με τον υποβιβασμό.

Η αποστολή των Βάσκων έγινε ευκολότερη, η τουλάχιστον έτσι νόμιζαν οι ίδιοι, καθώς στο 11′ ο Γκούτι αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα για 80 λεπτά. Μπορεί να άργησαν οι γηπεδούχοι όμως στο 72′ με τον Ελιστόντο άνοιξαν το σκορ, ενώ στο 90+2′ ο Ογιαρθάμπαλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ειρωνική ανάρτηση της Τράμπζονσπορ προς τους παίκτες της Φενέρ: «Νομίζαμε ότι είσαστε ποδοσφαιριστές…»

Η… ειρωνική απάντηση της Τραμπζονσπόρ στους παίκτες της Φενέρμπαχτσε.