Εύκολη νίκη για τη Νάπολι (4-1)

Οι Παρτενοπέι διέλυσαν εκτός έδρας την Σπέτσια με 4-1 και με 70 βαθμούς ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας – Ισοπαλία (1-1) στο Ουντινέζε – Μπολόνια.

Μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την τετράδα και την έξοδο στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου πέτυχε η Νάπολι στην έδρα της Σπέτσια.

Οι Παρτενοπέι επικράτησαν με 4-1 για την 35η αγωνιστική της Serie A και με 70 βαθμούς ανέβηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω τους τις Αταλάντα, Γιουβέντους και Μίλαν, που ισοβαθμούν με 69 βαθμούς . Αντίθετα, η Σπέτσια έμεινε στους 34 πόντους (16η) και βρίσκεται μόλις στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και την 18η Μπενεβέντο.

Τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο

Η Νάπολι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 15’ ο Ντι Λορέντζο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ζιελίνσκι με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ. Μάλιστα στο 23’ ο Ζιελίνσκι από εκτελεστής έγινε δημιουργός και «σέρβιρε» στον Οσιμέν το 2-0 της ομάδας του Τζενάρο Γκατούζο.

Στο 44’ ο Οσιμέν μετά από την έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε, κατέβασε ωραία την μπάλα με το στήθος και με σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι, κάνοντας το 3-0 για τους Παρτενοπέι. Είκοσι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-1 με τον Πίκολι, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Λοσάνο στο 79’, μετά την ωραία πάσα του Οσιμέν.

ΣΠΕΤΣΙΑ: Προβεντέλ, Σαμπό, Ισμαΐλι, Βινιάλι, Μαρκίτσα, Ρίτσι, Εστέβες (78’ Ακάμπορα), Βέρντε (46’ Πίκολι), Αγούδελο (78’ Σαπονάρα), Ματζιόρε, Γκιάσι (69’ Φαρίας)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Ραχμάνι, Χισάι (69’ Ρουί), Ντέμε, Ζιελίνσκι (69’ Μέρτενς, 77’ Ελμάς), Ρουίθ, Πολιτάνο (76’ Λοσάνο), Οσιμέν (84’ Πετάνια), Ινσίνιε

Περισσότερα σε λίγο…

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»