Πέρασε από το Μεσολόγγι ο ΠΑΟΚ (84-69)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 84-69 του Μεσολογγίου εκτός έδρας για την 22η αγωνιστική της Basket League, έκλεισε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στην 5η θέση με ρεκόρ 13-8 και θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε νικηφόρα την κανονική διάρκεια της Basket League, καθώς επικράτησε με 84-69 εκτός έδρας του Μεσολογγίου για την 22η και τελευταία αγωνιστική και τερμάτισε στην 5η θέση με ρεκόρ 13-8.

Οι Θεσσαλονικείς δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερη δυσκολία και πλέον προετοιμάζονται για τα πλέι όφ όπου θα τεθούν αντιμέτωποι με την ΑΕΚ που τερμάτισε στην 4η θέση. Στο 5-17 τελείωσε το Μεσολόγγι που είχε ήδη υποβιβαστεί.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 6-6 στο ξεκίνημα, Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +5 (17-22), με το Μεσολόγγι να μειώνει στους 3 πόντους (19-22).

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος και στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν τους Θεσσαλονικείς, έφτασαν στο -2 (27-29), όμως ο ΠΑΟΚ εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (32-47), με το Μεσολόγγι να μειώνει στους 11 πόντους (36-47) στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Λυκογιάννη συνέχισε να διατηρεί τα ηνία του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου το Μεσολόγγι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς των φιλοξενούμενων, με τη διαφορά να φτάνει στο 18 πόντους (48-66).

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει άνετα στη νίκη με 84-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 48-66, 69-84

«Τρέλα»: Οι πανηγυρισμοί των Ερυθρόλευκων για την ιστορική πρόκριση (pics+vids)

Οι Ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την θρυλική πρόκριση.