Τρίτη 23 Απριλίου 2024
«Λύγισε» ο Τσιτσιπάς κόντρα στον Ναδάλ (2-1)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πάλεψε ως το τέλος κόντρα στον τεράστιο Ράφαελ Ναδάλ αλλά ηττήθηκε με 2-1 σετ στον τελικό του Barcelona Open, με τον Ισπανό να κατακτά τον 12ο τίτλο του στη Βαρκελώνη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πάλεψε ως το τέλος κόντρα στον τεράστιο Ράφαελ Ναδάλ αλλά ηττήθηκε με 2-1 σετ στον τελικό του Barcelona Open, με τον Ισπανό να κατακτά τον 12ο τίτλο του στη Βαρκελώνη μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κράτησε σχεδόν 4 ώρες.

Ο Ισπανός, παρότι βρέθηκε πίσω με 4-2,, έκανε μεγάλη ανατροπή και πήρε το πρώτο σετ με 6-4. Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε… θρίλερ, με τον Στέφανο να ισοφαρίζει σε 6-6 και να φέρνει το ματς στα ίσα στο τάι μπρέικ (1-1). Το τρίτο και καθοριστικό σετ ήταν εξίσου συναρπαστικό, με τους δύο τενίστες να βαδίζουν μαζί μέχρι το 5-5, με τον Ράφα να κάνει το μπρέικ και να προηγείται με 6-5.

Ο Ναδάλ πήρε το προβάδισμα στο πρώτο σετ (1-0), με τον Τσιτσιπά να κάνει το μπρέικ και να προηγείται με 2-4. Ο Ράφα έπαιζε πολύ στο backhand τον Στέφανο και τον οδήγησε σε λάθη, ισοφαρίζοντας σε 4-4 και στη συνέχεια έκανε το 1-0 στα σετ φτάνοντας στο 6-4.

Ο Στέφανος έκανε ξανά μπρέικ στην αρχή του δεύτερου σετ και προηγήθηκε με 1-3, όμως και πάλι ο Ναδάλ έβγαλε αντίδραση. Ο Ισπανός τενίστας ισοφάρισε σε 3-3 αρχικά και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 4-3 και 5-4. Ο Τσιτσιπάς δεν τα παράτησε, έκανε το 5-5, αλλά και πάλι ο Ναδάλ έφτασε το 6-5.

Ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να κάνει το 6-6 και να στείλει το σετ στο τάι μπρέικ, εκεί όπου με εντυπωσιακό τρόπο λύγισε τον Ναδάλ και με 6-8 ισοφάρισε στα σετ (1-1).

Ο Στέφανος προηγήθηκε με 2-1 στα σετ, με τον Ναδάλ να ισοφαρίζει σε 2-2 και 3-3. Οι δύο τενίστες πήγαιναν μαζί μέχρι το 5-5, με τον Ισπανό να κάνει το μπρέικ για το 6-5 και έφτασε στη νίκη με 7-5.