Κολοσσός Ρόδου – Προμηθέας 79-84 : Νέο διπλό οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στη Ρόδο και επικράτησε με 84-79 του Κολοσσού.

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ επικράτησε ο Προμηθέας του Κολοσού στη Ρόδο. Οι Πατρινοί έφυγαν με το 84-79 από το νησί, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Αγραβάνη, Γιαννόπουλο και Γκραντ, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να είναι μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και να παίρνει δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη μετά απ’ αυτή στο Περιστέρι.

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο ματς, έχτισε μια διαφορά εφτά πόντων (2-9), με τον Κολοσσό να απαντά και να ισοφαρίζει σε 9-9. Οι φιλοξενούμενοι με Γιαννόπουλο και Λούντζη να ηγούνται επιθετικά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το +9 (14-23), ενώ είχαν τον έλεγχο και κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με το ημίχρονο να κλείνει στο συν 8 υπέρ του Προμηθέα (33-41).

Ο Προμηθέας προηγήθηκε μέχρι και με 12 πόντους (40-52), με τον Κολοσσό όμως να αντιδρά, να μειώνει σε 56-59 στο 28′, αλλά τους Πατρινούς με τον Αγκμπελέζε να παίρνει προσπάθειες έφυγε και πάλι με εννιά στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Η τελευταία αντεπίθεση του Κολοσσού ήρθε στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν και πάλι στους τρεις (75-78) τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Προμηθέας έχτισε και πάλι διαφορά και έφτασε στη νίκη με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-41, 58-67, 79-84.