Διέλυσε τις Εσπερίδες ο Ολυμπιακός (132-84)

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού πραγματοποίησε μια απίστευτη εμφάνιση και διέλυσε με σκορ 132-84 τις Εσπερίδες.

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή εμφάνιση η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού έκαμψε την αντίσταση των Εσπερίδων επικρατώντας με το εντυπωσιακό 132-84 στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής που διεξήχθη στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη, μετά την 100άρα στη Λευκάδα (110-43 κόντρα στη Νίκη), έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική νίκη από την επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Σταμολάμπρου με 27 πόντους, με 25 ακολούθησε η Σπυριδοπούλου, με 23 και 5 τρίποντα η αρχηγός Εβίνα Σταμάτη, ενώ διψήφιες ήταν και οι Νικολοπούλου (12), Κόστοβιτς (12), Ντέιβις (11).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο ματς και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με το εντυπωσιακό 41-28. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ήταν καταιγιστική και συνέχισε στους ίδιους υψηλούς ρυθμούς. Η Αγγελική Νικολοπούλου, 2:57 πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου έγραψε με μπάσιμο το 73-38, με τον Θρύλο να σκοράρει συνολικά 39 σε αυτή την περίοδο. Το εξίσου εντυπωσιακό για σκορ ημιχρόνου 80-42 μαρτυρούσε το «ερυθρόλευκο» επιθετικό κρεσέντο και η 38 πόντοι διαφοράς το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε κλειδώσει ουσιαστικά την υπόθεση της νίκη.

Τον ίδιο ξέφρενο ρυθμό διατήρησαν οι «ερυθρόλευκες» και στο 3ο δεκαλέπτο, ξεπερνώντας πριν τη λήξη του τους 100 πόντους! Η Κόστοβιτς με εύστοχη βολή στα 2:23, διαμόρφωσε το 99-56 και η Αγγελική Νικοπούλου με τρίποντο στα 2:04, το 102-58 αυξάνοντας στους 44 πόντους τη διαφορά! Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το επιμέρους 30-24 και το εντυπωσιακό 110-66! Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός, διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και με το επιμέρους 22-18, έφτασε στο τελικό 132-84!

Δεκάλεπτα: 41-28, 80-42, 110-66, 132-84

Ολυμπιακός (Γιώργος Παντελάκης): Σταμολάμπρου 27 (3), Σταμάτη 22(5), Αλεξανδρή 6, Σπυριδοπούλου 25 (2), Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 12 (1), Κούκη 4 Παπαμαρκάκη 3 (1), Κόστοβιτς 12, Παντελή, Ντέιβις 11(1).

Εσπερίδες (Σκληρός): Λέιντελ 9, Σεμερτζάκη 5,Μπαλωμένου, Καμμένου 8 (1) , Λουκάτου 4, Μπενέκη 5, Τσιχλάκη, Μούρερ 14 (1), Κολλάτου 18(1), Γουέιντ 19, Σταμούλου 2

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.