Εύκολα η Σαουθάμπτον (3-0)

Η Σαουθάμπτον νίκησε εύκολα εκτός έδρας την Μπόρνμουθ με 3-0 και έκλεισε θέση στα ημιτελικά του FA Cup.

Η Σαουθάμπτον μπορεί στο πρωτάθλημα της Premier League να είναι σε κακό φεγγάρι, όμως στο Κύπελλο συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς πέρασε εύκολα με 3-0 από την έδρα της Μπόρνμουθ και έκλεισε θέση στα ημιτελικά της αρχαιότερης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης.

Οι «άγιοι» ήταν εξαιρετικοί στο παιχνίδι με τα «κεράσια» και καθάρισαν την πρόκριση ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, ο προπονητής της ομάδας, Ραλφ Χάζενχουτλ, παρέταξε βασικούς και «ξεκλείδωσε» το παιχνίδι στο 37ο λεπτό, όταν ο Μουσά Τζενεπό έκανε το 1-0 και διευκόλυνε το έργο της Σαουθάμπτον που μέχρι εκείνο το σημείο όμως ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια στο ματς.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Ρέντμοντ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων και ουσιαστικά έδωσε την πρόκριση, γράφοντας το 2-0. Στην επανάληψη το παιχνίδι απλοποιήθηκε ακόμη περισσότερο για τους άγιους όταν στο 59’ έκανε και το 3-0, μετατρέποντας το επόμενο μισάωρο του ματς σε απλή τυπική διαδικασία.