Ολυμπιακός : Τρίτη φορά στην ιστορία του με μόλις πέντε πόντους παθητικό σε μία περίοδο

Οι πέντε πόντοι που δέχθηκε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Ζενίτ, ήταν κάτι που έχει συμβεί άλλες δύο φορές για τους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ζενίτ στο ΣΕΦ και πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη Euroleague, με το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίζει άμυνα για… σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο και δη στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου δέχθηκε μόλις πέντε πόντους από τους Ρώσους.

Αυτή ήταν η τρίτη φορά στην ιστορία των ερυθρόλευκων που επιτρέπει σε κάποια ομάδα να του βάλει πέντε πόντους. Οι άλλες δύο ήταν απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, τη σεζόν 2008-09 στο ΣΕΦ, στην δεύτερη περίοδο, και τη σεζόν 2010-11 με τη Σιένα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, οι πέντε πόντοι δεν είναι το αμυντικό ρεκόρ των Πειραιωτών. Αυτό είναι οι τέσσερις πόντοι παθητικό. Το οποίο έχει συμβεί άλλες τρεις φορές στην κορυφαία διοργάνωση.

Συγκεκριμένα, πέρυσι στο ΣΕΦ με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και το τρίτο δεκάλεπτο, τη σεζόν 2018-19 απέναντι στην Αρμάνι, στην Ιταλία, στο δεύτερο δεκάλεπτο, και φυσικά σε εκείνο το τρομερό ματς με τη Σιένα στο ΣΕΦ το 2011 (1ο παιχνίδι των πλεί-οφ), στην πρώτη περίοδο.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως δύο φορές έχει καταφέρει να δεχθεί έξι πόντους (με Ζάλγκιρις και Μπασκόνια) και άλλες πέντε φορές έχει επιτρέψει μόνο επτά πόντους, απέναντι σε Μπασκόνια, Λιμόζ, Φενέρ, Μάλαγα και Ζενιτ.

«Τελικός» για Παρτιζάν και Ολυμπιακό στο Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός φιλοξενείται απόψε (28/3, 21:30) στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν για την 32η αγωνιστική της Euroleague.