Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Επική πρόκριση για Μπάρτσα, «ξέρανε» τη Σεβίλλη στην παράταση! (3-0, vid)

Μέχρι το 94′ η Σεβίλλη κρατούσε την πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey, αλλά το «buzzer beater» του Πικέ και το γκολ του Μπρειθγουέιτ στην παράταση έστειλαν την Μπαρτσελόνα στην επόμενη φάση!

Και στο τέλος κερδίζουν οι… Καταλανοί!

Μέχρι το 94′ η Σεβίλλη κρατούσε την πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey, αλλά το «buzzer beater» του Πικέ (έστειλε τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας στην παράταση!) και το γκολ του Μπρεϊθγουέιτ στην παράταση, έστειλαν την Μπαρτσελόνα στην επόμενη φάση! Επεισοδιακό ματς, με 2 αποβολές ολοκλήρωσαν το ματς οι Ανδαλουσιανοί!

Όλα έδειχναν… Σεβίλλη. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με γκολ του Ντεμπελέ από το 12′, αλλά αυτό από μόνο του δεν έφτανε στην ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν για να πάρει την πρόκριση. Το πρώτο ματς στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» είχε λήξει 2-0 υπέρ της Σεβίλλης.

Το 1-0 παρέμενε και το άγχος στην πλευρά των γηπεδούχων μεγάλωνε. Και στο 72’… γιγαντώθηκε! Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Οκάμπος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Τερ Στέγκεν πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα, διατηρώντας αυτό το 1-0!

Και στο 94′ ήρθε ο… από μηχανής Θεός Ζεράρ Πικέ με το… χρυσό του «buzzer beater» για να οδηγήσει τον ημιτελικό του «Καμπ Νου» στην παράταση.

Το 3-0 για τους Καταλανούς πέτυχε ο Μπρεϊθγουέιτ στο 95′ και η Μπάρτσα πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Περισσότερα σε λίγο…

Έτοιμος (και) για το Διηπειρωτικό ο Ολυμπιακός!

Αν η Κ19 των «ερυθρολεύκων» κατακτήσει του Τσάμπιονς Λιγκ Νέων θα παίξει στον τελικό του Ιντερκοντινεντάλ κόντρα στη Φλαμένγκο για το Παγκόσμιο Στέμμα!