Μπακς – Ράπτορς 113-124: Εντυπωσιακός αλλά… μόνος ο Αντετοκούνμπο

Οι Μπακς δεν είναι σε καλό φεγγάρι και ηττήθηκαν και από τους Ράπτορς εντός έδρας με 124-113, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει «όργια» αλλά να είναι απελπιστικά μόνος.

Μετά από έξι συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια, οι Μιλγουόκι Μπακς επέστρεψαν στο σπίτι τους, με παρουσία περιορισμένου αριθμού φιλάθλων για πρώτη φορά, αλλά το αποτέλεσμα παρέμεινε το ίδιο, αφού γνώρισαν τέταρτη σερί ήττα, με τους Τορόντο Ράπτορς να επικρατούν με 124-113. Εξαιρετικός, αλλά χωρίς βοήθειες ο Γιάννης Αντετοκούνμπο απέναντι σε έναν Φρεντ ΦανΒλιτ που «καθάρισε» για τους Ράπτορς.

Οι Ράπτορς αιφνιδίασαν τους Μπακς, προηγήθηκαν 9-18, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να περνάνε μπροστά, 24-22, πριν το 33-33 του 12ου λεπτού. Ένα σερί 10-0 των Μπακς, επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά 12 πόντων, 50-38, 8 λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, όμως, οι Ράπτορς, όχι μόνο δεν επέτρεψαν στους Μπακς να ξεφύγουν περισσότερο, αλλά προηγήθηκαν 55-57, με επιμέρους 19-5, πριν από το δίποντο του Πατ Κόνατον, που «έγραψε» το 64-64 του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο, οι Ράπτορς διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, προηγήθηκαν με +8, 78-86, οι Μπακς μείωσαν στον πόντο, 85-86 και 91-92, με τον σκορ, ενόψει τέταρτης περιόδου, να διαμορφώνεται στο 91-94. Με 7:05 να απομένουν για το φινάλε, οι Ράπτορς βρέθηκαν μπροστά με +9, 103-112, οι Μπακς μείωσαν σε 109-112, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις για το 109-119, στα 2:32 πριν το τέλος, καθαρίζοντας το ματς.

Σε 37 λεπτά συμμετοχής, ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 34 πόντους (11/20 σουτ, 10/14 βολές), έχοντας, επίσης, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 τάπες. Ο Πατ Κόνατον ήρθε από τον πάγκο, για να βοηθήσει τον Έλληνα φόργουορντ, σημειώνοντας 20 πόντους με 4/10 τρίποντα. Για τους Τορόντο Ράπτορς, που μετράνε έξι νίκες, στα εννέα τελευταία παιχνίδια, ο Φρεντ ΦανΒλιτ ήταν ο κορυφαίος, αφού σημείωσε 33 πόντους (12/22 σουτ, 5/12 τρίποντα), μοιράζοντας και 7 ασίστ. Ακολούθησε, στο σκοράρισμα, ο Πασκάλ Σιάκαμ με 23 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-33, 64-64, 91-94, 113-124

Μπακς: Μίντλετον 11 (7 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 34 (11/20 σουτ, 10/14 βολές, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 5 λάθη), Λόπεζ 9 (5 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 12 (1/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Φορμπς 11, Όγκουστιν (6 ασίστ), Κόνατον 20 (4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πόρτις 16 (6 ριμπάουντ), Κρεγκ, Θ. Αντετοκούνμπο

Ράπτορς: Πάουελ 11, Ανουόμπι 13 (7 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 33 912/22 σουτ, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σιάκαμ 23 (8/23 σουτ, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάουρι 18 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάουτσερ 14 (6 ριμπάουντ), Μπέμπι 6, Ντέιβις 2, Μπέινς 4, Τόμας

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»