Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Πρόκριση στα ημιτελικά για τον Προμηθέα (73-68)

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 73-68 του Κολοσσού στη Ρόδο και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη στη Ρόδο επί του Κολοσσού με 73-68 και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μετά από τα δύο πρώτα δεκάλεπτα που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, οι Πατρινοί δυσκολεύτηκαν αλλά έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να πάρει την πρόκριση. Κορυφαίοι για την ομάδα του Μάκη Γιατρά οι Τζέριαν Γκραντ (13 π.) και Γιάννης Αθηναίου (11 π.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς παίρνοντας το προβάδισμα (0-4) και έφτασαν τη διαφορά στους 5 πόντους (7-12) με τους Αγραβάνη και Γκραντ.

Η ομάδα της Ρόδου πέρασε μπροστά με τον Άρτις (18-16), οι Πατρινοί έκαναν το 18-21 με εύστοχο τρίποντο του Λούντζη αλλά ο Κολοσσός απάντησε άμεσα με τον Άντριτς για το 21-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας πήρε το πάνω χέρι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, είχε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε στο +5 (30-35) με εύστοχο τρίποντο του Γιαννόπουλου. Ο Κολοσσός πήρε το προβάδισμα με τους Καντέρ και Σπάισερ (37-35), με τον Γκαρντ να ισοφαρίζει κάνοντας το 37-37 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Πάτρας έφτασε τη διαφορά στους 7 πόντους (37-44) στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου με τον Γιαννόπουλο και τον Γκραντ, αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 έφτασε στο +7 (51-44). Ο Αγραβάνης απάντησε με τρίποντο και μείωσε στους 4 (49-53), αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +6 (56-50).

Ο Προμηθέας έκανε την αντεπίθεσή του στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με σερί 5-0 μείωσε στον πόντο (56-55), έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκαρντ (57-57) και πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Χριστοδούλου (57-60). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έφτασε στο +7 (59-66), κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-37, 56-50, 68-73

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 5 (10ασ.), Άρτις 16 (2), Άντριτς 6 (2), Λιάπης 2, Αρσενόπουλος 6 (2), Καντέρ 17 (1τρ., 18 ριμπ.), Μπιλλής, Ζάρας 10 (2), Σπάισερ 6.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 2, Τζεράι Γκραντ 9, Λούντζης 5 (1), Έβανς 2, Δ, Αγραβάνης 10 (2), Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 8 (2), Τζέριαν Γκραντ 13, Αθηναίου 11 (2), Γιαννόπουλος 9 (3), Μίλερ 1.