Πρώτος ημιτελικός για το Κύπελλο Ιταλίας με τη Γιουβέντους να προηγείται με 2-1 της Ίντερ στο ημίχρονο μέσα στο «Giuseppe Meazza».

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκαναν το 1-0 όταν μόλις στο 9′ ο Μπαρέλα έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή κι ο Λαουτάρο Μαρτίνες με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Μπουφόν που δεν αντέδρασε σωστά.

Η χαρά της Ίντερ όμως δεν κράτησε πολύ αφού η Γιουβέντους έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Γιάνγκ τράβηξε τον Κουαδράρο μέσα στην περιοχή, ο Κριστιάνο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι έκανε το 1-1 στο 26′.

Εννιά λεπτά μετά ήρθε και η ανατροπή με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος της άμυνας της Ίντερ και να πλασάρει σε κενή εστία για το 2-1 της ομάδας του.