Τέλος σε ένα μεγάλο σερί εννιά αγώνων χωρίς νίκη έβαλε η Νιούκαστλ που χάρη σε δύο γκολ του Γουίλσον επικράτησε με 2-0 της Έβερτον στο «Goodison Park». Η ομάδα του Στιβ Μπρους πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα σε αντίθεση με τα «ζαχαρωτά» που έχασαν έδαφος στη μάχη για μια θέση στην Ευρώπη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γουίλσον που πέτυχε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης. Αρχικά στο 73′ από εκτέλεση κόρνερ του Σέλβεϊ ο Γουίλσον με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του ενώ στο 87′ είχε και δοκάρι για να κάνει το 2-0.

Αυτό έγινε τελικά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν η Νιούκαστλ έφυγε στην κόντρα, ο Λιούις έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γουίσλον πλάσαρε για να τελειώσει το ματς.

Εβερτον: Πίκφορντ, Ντιν, Κόουλμαν, Μίνα, Κίνα, Σίγκουρντσον, Ντουκουρέ, Χάμες Ροντρίγκες, Ιβόμπι (63’ Γκόμες), Κάλβερτ Λιούιν, Ριτσάρλισον

Νιούκαστλ: Ντάρλοου, Σερ Λεσέλς (55’ Κλαρκ), Μανκίγιο, Λιούις, Χέντρικ, Σέλβεϊ, Χέιντεν, Αλμιρόν, Φρέιζερ (67’ Σεν Μαξιμέν), Γουίλσον