Σπουδαίο διπλό της Μπάγερν στη Μόσχα (66-69)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εκτός έδρας με 69-66 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 23η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε την 14η νίκη της στη διοργάνωση και ανέβηκε στην 5η θέση

Η Μπάγερν Μονάχου πέτυχε σπουδαία νίκη στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ με 69-66 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στην 5η θέση έχοντας πλέον ρεκόρ 14-9, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παρέμεινε στη δεύτερη θέση και στο 16-7.

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν πιο δυναμικά και πήραν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (4-7, 9-11), αλλά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν στο +5 (18-13) με καλάθι και φάουλ του Μιλουτίνοφ. Οι Ρώσοι διατήρησαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Μπάγερν να μειώνει στο τέλος στους 2 πόντους (27-25).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 27-29 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Χάκετ ισοφάρισε για την ΤΣΣΚΑ (29-29) και με τρίποντο ο Φόιγκντμαν έκανε το 32-29. Ωστόσο, η Μπάγερν πήρε ξανά το προβάδισμα με το τρίποντο του Τσίσπερ (36-38), με την ΤΣΣΚΑ να μειώνει στον πόντο (39-40) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, μέχρι τα τελευταία λεπτά όταν οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα τρομερό σερί 12-0 και έφτασαν τη διαφορά στο +10 (60-50).

Ωστόσο, στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η κατάσταση άλλαξε ολοκληρωτικά. Έχοντας σε εκπληκτική φόρμα τους Μπάλντουιν και Ρέινολντς, η Μπάγερν έτρεξε ένα σερί 2-11 κάνοντας μεγάλη ανατροπή (62-63).

Ο Σίλι με τρίποντο έφερε ξανά το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ, όμως ο Φόγκτμαν ισοφάρισε εκ νέου, με τους Ρέινολντς και Σίλι να διαμορφώνουν το τελικό 66-69 και να υπογράφουν μια τρομερή εκτός έδρας νίκη για την ομάδα τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 39-40, 60-50, 66-69

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.