«Τρένο» το Λαύριο (75-72)

Το Λαύριο επιβλήθηκε με 75-72 του Προμηθέα Πάτρας για εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Basket League και έφτασε τις 8 σερί νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ασταμάτητο το Λαύριο στη φετινή Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 75-72 του Προμηθέα Πάτρας σε εξ αναβολής παιχνίδι, πέτυχε την 8η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να εντυπωσιάζει με την παρουσία της καθώς έφτασε σε ρεκόρ 8-3. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Κάρτες (22 π.) και Ντιαλό (13 π.)

Το Λαύριο ξεκίνησε πιο δυναμικά και έφτασε στο +7 (13-6), με τον Προμηθέα να μειώνει σε 15-14 στο 8′. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με μικρό προβάδισμα 4 πόντων (19-15).

Η ομάδα του Σερέλη διατήρησε το προβάδισμά της στην αρχή της δεύτερης περιόδου (31-25) αλλά οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με ένα σερί 15-7 έφτασαν στο +3 (38-41) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το Λαύριο πήρε ξανά το προβάδισμα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου 55-49 στο 26′ αλλά ο Προμηθέας πλησίασε στο καλάθι (55-53).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί πόντο-πόντο, με το Λαύριο να παίρνει μικρό προβάδισμα με 69-64 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Με κρίσιμο καλάθι του Κάρτερ και βολές του Μουράτου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +7 (74-67) 41» πριν τη λήξη.

Η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε και μείωσε στο καλάθι (74-72), ο Κάρτερ έκανε το 75-72 και ο Μίλερ αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος, με το Λαύριο να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Σάλος με τον Ρούντιγκερ: Αντιδράσεις για ποστάρισμά του που παραπέμπει σε… ISIS

Ο Αντόνιο Ρούντιγκερ έχει ξεσηκώσει αντιδράσεις με ένα ποστάρισμά του με αφορμή το Ραμαζάνι.