Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε κόντρα στον Μίλωνα αλλά πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ (24-26, 25-17, 27-25, 23-25, 15-8) και «έπιασε» στην κορυφή της βαθμολογίας τον Φοίνικα Σύρου.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-1, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τάι μπρέικ και πήραν τη νίκη, ενώ να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη απώλεια σετ για τον Παναθηναϊκό τη φετινή σεζόν.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Κηφισιά δεν αντιμετώπισε δυσκολία απέναντι στον ΟΦΗ εκτός έδρας, επικράτησε με 3-0 σετ (19-25, 25-27, 18-25) και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη σεζόν.

Η ομάδα των βορείων προαστίων, η οποία αντιμετώπισε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στις πρώτες δύο αγωνιστικές πριν τη διακοπή, ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δυσκολεύτηκε μόνο στο δεύτερο σετ.

Πρώτος σκόρερ για την Κηφισιά ήταν ο Ζουπάνης με 20 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Κωστάκης με 15 και ο Σπυριούνης με 11.