Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 84-77

Μονος του ο Βούλγαρος στην Πόλη. Κακός ξανά ο Ολυμπιακός και τρίτη σερί ήττα στην Ευρωλίγκα με 84-77 από τη Φενέρμπαχτσε

Τι κι αν τα έβαζε από παντού (κυρίως) στο πρώτο ημίχρονο έξω από τα 6.75; Τι κι αν ο απίθανος Βεζένκοφ (17π. 5/7 τρίποντα) πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς; Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε άμυνα κόντρα στη Φενέρ, ηττήθηκε με 84-77 και πλέον βλέπει την οκτάδα να χλωμιάζει πολύ. Στο 7-8 πλέον η ομάδα του Μπαρτζώκα που μετρά τρεις σερί ήττες, στο 6-10 ανέβηκαν οι Τούρκοι.

Πλην του Βούλγαρου από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν ο Ζαν Σαρλ με 12 και οι Χάρισον, Σπανούλης με 11 πόντους έκαστος ενώ ο Παπανικολάου αστόχησε σε δύο κρίσιμα ελεύθερα τρίποντα που θα μπρούσαν να είχαν γυρίσει τελείως το ματς όταν ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Από την άλλη, ο Βέσελι με 18 πόντους και 8/8 δίποντα έκανε μεγάλη ζημία στον Ολυμπιακό όπως και ο Πιέρ που τελείωσε με 14 και αρκετά κρίσιμα σουτ στο τέλος.

Το ματς

Δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο ματς και προηγήθηκε με +6 (2-8) στο 3′ χάρη σε τρίποντα των Χάρισον και Παπανικολάου αλλά η Φενέρ αντέδρασε και με ένα 9-0 γύρισε το παιχνίδι για το 11-8 στο 5′. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν «καυτοί» όμως έξω από τα 6.75 (7/11 μόνο στην πρώτη περίοδο) και με δύο σερί τρίποντα από Χάρισον και Ζαν Σαρλ, πήραν και πάλι προβάδισμα (11-14, 6′). Το ρεσιτάλ τριπόντου συνεχίστηκε με τον Σλούκα να ευστοχεί κι εκείνος και η πρώτη περίοδος να βρίσκει τον Ολυμπιακό στο +5 (22-27).Ένα 8-0 της Φενέρ την έβαλε μπροστά στο σκορ με 30-29 στο 12′, ο Σπανούλης άνοιξε λογαριασμό με τρίποντο (30-34, 14′) αλλά ένα νέο σερί της ομάδας του Κοκόσκοφ, την έφερε μπροστά με 36-34 στα μισά της περιόδου. Ο Βέσελι ήταν ο κύριος εκφραστής επιθετικά για τη Φενέρ και στο 17′ με καλάθι και φάουλ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα πέντε πόντους (41-36) ενώ ο Βεζένκοφ με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (43-39, 18′). Με ένα κάρφωμα του Έλις το ημίχρονο τελείωσε 45-41 για τη Φενέρ.

Ο Βέσελι ήταν σε μεγάλη βραδιά και έφερε τη Φενέρ στο +9 (52-43, 23′) αλλά ο Χάρισον με το δέκατο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού, έδωσε ανάσα στην ομάδα του Μπαρτζώκα για το 52-46. Εκεί η Φενέρ απάντησε με ένα 7-0 και για πρώτη φορά βρέθηκε στο +13 (59-46, 27′) με τον Ολυμπιακό να χάνει την επαφή του με το σκορ. Ο ΜακΚίσικ όμως έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 59-51 στο 28′ με πέντε δικούς του πόντους αλλά ο Πιέρ έκανε ζημία στον Ολυμπιακό με τρίποντο για το 66-54 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε σε 70-60 (34′) για τον Ολυμπιακό και στη συνέχεια ανέλαβε ο Βεζένκοφ που με τρία! σερί τρίποντα έφερε το ματς στον πόντο (75-74, 39′) και την ομάδα του κοντά σε μια σπουδαία ανατροπή. Ο Ντε Κολό με δύο βολές έκανε το 77-74 στο 1.40» για τη Φενέρ και ακολούθησαν βήματα από τον ΜακΚίσικ. Ο Πιέρ έκανε το 79-74 με lay up και ο Σπανούλης μείωσε σε 79-76 αλλά ο Πιέρ και πάλι, με τρίποντο στα 16 δευτερόλεπτα, τελείωσε ουσιαστικά το ματς με τη Φενέρ να φτάνει στην έκτη της νίκη για φέτος, με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»