Διπλό τετράδας για Βιγιαρεάλ, «ξέρανε» τη Σοσιεδάδ η Λεβάντε

Μια πολύ σημαντική νίκη με 3-1 στην έδρα της Οσασούνα πήρε η Βιγιαρεάλ, με την ομάδα του Έμερι να προσπερνάει την Μπαρτσελόνα και να «πατάει» τετράδα. Με γκολ στο 87ο λεπτό, η Λεβάντε πήρε μια σπουδαία νίκη (2-1) απέναντι στη Σοσιεδάδ η οποία έμεινε στο -3 από την κορυφή, έχοντας και τρία παιχνίδια περισσότερα από την Ατλέτικο.

Τις καλές τις επιδόσεις συνέχισε η Βιγιαρεάλ, με το «κίτρινο υποβρύχιο» να φεύγει από την έδρα της Οσασούνα με ένα σπουδαίο διπλό. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι έβαλε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στο «σακούλι» και προσπέρασε την Μπαρτσελόνα στη βαθμολογία, έχοντας ωστόσο έναν αγώνα περισσότερο.

Μόλις επτά λεπτά χρειάστηκαν στους φιλοξενούμενους για να πάρουν κεφάλι στο σκορ χάρη στον Τζεράρντ Μορένο. Στο 19′ τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τη Βιγιαρεάλ, καθώς ο Χερνάντες της Οσασούνα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα…

Η Βιγιαρεάλ έβαλε γερές βάσεις για το διπλό στο 29ο λεπτό όταν ο Νίνιο έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ρομπέρτο Τόρες έβαλε την Οσασούνα και πάλι στο παιχνίδι από την άσπρη βούλα, ωστόσο ο Μορένο κλείδωσε το «τρίποντο» στο 86ο λεπτό, σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμορφώνοντας και το τελικό 3-1.

Χωρίς ήττα από τον Σεπτέμβρη η ομάδα του Έμερι.

Λεβάντε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Ρεάλ Σοσιεδάδ η οποία δείχνει να «ξεφουσκώνει». Οι Βάσκοι ηττήθηκαν και από τη Λεβάντε και έμειναν στο -3 από την κορυφή, έχοντας παράλληλα και τρία παιχνίδια περισσότερα από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με τον Ισακ, η Λεβάντε απάντησε άμεσα και ισοφάρισε με τον Μαρτί.

Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και έχασαν αρκετές καλές ευκαιρίες μέχρι το σφύριγμα για την ανάπαυλα. Έτσι συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Λεβάντε να σπαταλάει αρκετές σημαντικές ευκαιρίες.

Η δικαίωση ήρθε εν τέλει στο 87ο λεπτό, με τον Ντε Φρούτος Σεμπαστιάν να χαρίζει μια πολύ σημαντική νίκη στη Λεβάντε και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.