Ζενίτ – Μπάγερν Μονάχου 79-75 : Ασταμάτητη η Ζενίτ, νίκησε και την Μπάγερν

Η Ζενίτ νίκησε την Μπάγερν Μονάχου στη Ρωσία με 79-75 και παρέμεινε στα υψηλά «πατώματα» της βαθμολογίας.

Η Ζενίτ κατάφερε να κάνει την ανατροπή (έχανε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς) και να φτάσει στη νίκη με 79-75 κόντρα στη Μπάγερν και συνεχίζει να προελαύνει, καθώς βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 8-4.

Η γερμανική ομάδα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και κατάφερε να φτάσει την διαφορά κοντά στους δέκα πόντους 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (30-38), διαφορά η οποία δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης (41-52), με τους Ρώσους να κάνουν την αντεπίθεση τους στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου μειώνοντας στους 4 (56-60).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να διαδέχονται η μία την άλλη στο προβάδισμα και τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που γέλασαν τελευταίοι ολοκληρώνοντας μια σπουδαία ανατροπή, με το τελικό 79-75.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπάρον, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, ενώ 13 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο Τόμας. Για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Ρέινολντς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ επίσης 12 πόντους είχε ο Σίλεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 35-43, 56-60, 79-75