Τρίτη 23 Απριλίου 2024
«Καταιγιστική» Ρόμα στην Μπολόνια(1-5), νίκες για Νάπολι και Αταλάντα

Σαν σίφουνας πέρασε από την έδρα της Μπολόνια η καταιγιστική Ρόμα (1-5), έπαιξε με τη «φωτιά» αλλά δεν… κάηκε η Νάπολι (2-1), σημαντική νίκη της Αταλάντα επί της Φιορεντίνα με 3-0.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι στην έδρα της Μπολόνια η Ρόμα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A! Τη συνέτριψε με 5-1, πετυχαίνοντας μάλιστα και τα πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Στο 15ο λεπτό, το σκορ ήταν ήδη στο 3-0 με τους Πόλι (5′ αυτ.), Τζέκο (11ο λεπτό) και Πελεγκρίνι (15ο λεπτό) να διαμορφώνουν το μέχρι εκείνη τη χρονική στιγμή αποτέλεσμα.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους Ρωμαίους να προηγούνται με 5-1. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο έριξαν τον ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι στο τελικό σκορ.

Η Ρόμα, με τη νίκη της αυτή, «σκαρφάλωσε» στη πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής που διεξαγόταν την ίδια ώρα, η Νάπολι κατάφερε, με ανατροπή, να λυγίσει την αντίσταση της Σαμπντόρια και να επικρατήσει στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» με 2-1.

Ο Γιάνκτο άνοιξε το σκορ στο 20′ για τη Σαμπντόρια, με τους Λοζάνο και Μπετάνια να φέρνουν «τούμπα» το ματς… Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός στην ενδεκάδα των «παρτενοπέι».

Τέλος, στην αναμέτρηση στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στη Φιορεντίνα, πήρε τη νίκη με 3-0, αλλά και βαθμολογική «ανάσα» για τη συνέχεια.

Έφτασε τους 17 βαθμούς σε δέκα παιχνίδια, όσους έχει και η Λάτσιο. 17η (μία θέση πιο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού) η Φιορεντίνα!

Φοβερό βίντεο: Η γκολάρα του Μπακούλα από την κερκίδα!