Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Ολυμπιακός - Βόλος : Με τη γλώσσα των αριθμών

Ολυμπιακός – Βόλος : Με τη γλώσσα των αριθμών

Μόλις δύο φορές έχουν αγωνιστεί Ολυμπιακός και Βόλος, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν μια νίκη

Δύο φορές έχουν αγωνιστεί ο Ολυμπιακός και ο Βόλος στην ιστορία της Super League.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν εκείνοι που επικράτησαν την περασμένη σεζόν με 5-0 στο Καραϊσκάκη, ενώ η αναμέτρηση στο Βόλο έληξε χωρίς τέρματα.

Αναλυτικά το κείμενο της Super League:

Τέσσερις ημέρες πριν από το τελευταίο και καθοριστικό παιχνίδι στον όμιλο του UEFA Champions League με την Πόρτο, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ομάδα του Βόλου, με στόχο να παραμείνει στην κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν βαθμούς που θα τους κρατήσουν στην εξάδα.

Ο Ολυμπιακός
Έχασε στη Μασσαλία από τη Μαρσέιγ στο προτελευταίο παιχνίδι του για τον όμιλο του Champions League, αλλά με νίκη επί της Πόρτο την Τετάρτη συνεχίζει στο Europa League.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στη Μασσαλία, αλλά δέχτηκε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Έχασε για πρώτη φορά σε αγώνα που προηγήθηκε, από τις 4 Μαρτίου 2020, στον ημιτελικό του Κυπέλλου στην Τούμπα τότε. Είχε να χάσει σε αγώνα που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, από τις 26 Νοεμβρίου 2019, με την Τότεναμ στο Λονδίνο.

Δέχτηκε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο στα δύο τελευταία παιχνίδια του, ένα από τον Άρη και δύο από τη Μαρσέιγ.

Τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο είχε δεχτεί συνολικά στα 14 προηγούμενα της σεζόν.

Δεν έχει ισοπαλία στα 10 τελευταία επίσημα και στα 14 τελευταία εντός έδρας.

Στο πρωτάθλημα έχει κερδίσει και τα πέντε τελευταία του, μετά την ισοπαλία με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα, που είναι και η μοναδική του απώλεια ως τώρα.

Είναι αήττητος σε 10 αγώνες, από τότε που τον νίκησε ο ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στις 12 Ιουλίου και του στέρησε το αήττητο στην περσινή σεζόν.

Είναι η μοναδική του ήττα στα 54 τελευταία για το πρωτάθλημα. Στα τελευταία 67 για το πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως έδρας, έχει δύο ήττες, και τις δύο από τον ΠΑΟΚ.

Πέτυχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο στα δύο τελευταία, κάτι που δεν είχε κάνει στα έξι πρώτα.

Στην έδρα του ο Ολυμπιακός έχει πέντε νίκες σε πέντε παιχνίδια χωρίς να δεχτεί γκολ φέτος, που γίνονται έξι αν επεκτείνουμε και πέρσι.

Δεν έχει ισοπαλία στα 16 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα. Έχει 15 νίκες και την ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Στα τελευταία 30 έχει 28 νίκες και από μία ισοπαλία και ήττα με τον ΠΑΟΚ. Η τελευταία ομάδα της περιφέρειας που έφυγε αήττητη από το Νέο Φάληρο είναι ο Αστέρας Τρίπολης στις 16 Σεπτεμβρίου 2017.

13.12.2020: Λαμία – Ολυμπιακός

Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Ελ Αραμπί 6, Χασάν 5, Μασούρας 3.

Ο Βόλος

Ο Βόλος κράτησε το εκτός έδρας αήττητό του τη Δευτέρα στη Ριζούπολη, αν και βρέθηκε να χάνει με 3-0 από τον Απόλλωνα. Για να γίνει αυτό, χρειάστηκε να πετύχει τρία γκολ εκτός έδρας για πρώτη φορά στην κατηγορία.

Κέρδισε στα δύο πρώτα εκτός με Ατρόμητο και Λαμία, ενώ πήρε ισοπαλία από Παναθηναϊκό και Απόλλωνα. Τα τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια χωρίς ήττα εκτός έδρας είναι ήδη ρεκόρ του στην κατηγορία, όπως και το ότι έχει σκοράρει και στα τέσσερα αυτά.

Ανεξαρτήτως έδρας δεν έχει νίκη στα τέσσερα τελευταία, αφού είχε τρεις νίκες στα πέντε πρώτα. Σε αυτά τα τέσσερα έχει τρεις ισοπαλίες και τη βαριά ήττα από τον ΟΦΗ στο Βόλο.

Ο Βόλος έχει σκοράρει και έχει δεχτεί γκολ και στα έξι τελευταία παιχνίδια, μετά το 0-0 στην έδρα του με τον ΠΑΟΚ.

Έχει δεχτεί πρώτος γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια του, αλλά έχασε μόνο από τον ΟΦΗ. Τον ΠΑΣ τον νίκησε με ανατροπή, ενώ άλλα τρία τα ισοφάρισε.

Έχει πάρει έξι βαθμούς σε παιχνίδια που βρέθηκε να χάνει, περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα.

Έχει πετύχει δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 10 στο δεύτερο. Αμυντικά είναι πιο ισορροπημένος με έξι γκολ παθητικό σε κάθε ημίχρονο.

31.10.2020: Βόλος – ΑΕΛ 0-0
23.11.2020: Βόλος – ΟΦΗ 4-1
30.11.2020: Απόλλων – Βόλος 3-3

9.12.2020: Αστέρας Τρίπολης – Βόλος
13.12.2020: Βόλος – Παναιτωλικός

Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Δουβίκας 5, Μπαρτόλο και Μπαριέντος από 2.

Μεταξύ τους

Τα δύο περσινά παιχνίδια είναι τα μοναδικά στην ιστορία τους.

Ο Ολυμπιακός στην έδρα του νίκησε 5-0, υποχρεώνοντας το Βόλο στην πρώτη ήττα της ιστορίας του στην κατηγορία.

Στο τελευταίο παιχνίδι του 2019 οι δύο ομάδες ήλθαν ισόπαλες 0-0 στο Βόλο.

Το περσινό παιχνίδι

14.9.2019: Ολυμπιακός – Βόλος 5-0
(12’ κεφαλιά Γκιγιέρμε, 72’ σουτ Ελ Αραμπί, 79’ σουτ Γκερέρο, 83’ πέναλτι Βαλμπουενά, 90’ σουτ Σουντανί. Στο 82’ 2η κίτρινη Λύρατζης του Βόλου)

Ειρωνική ανάρτηση της Τράμπζονσπορ προς τους παίκτες της Φενέρ: «Νομίζαμε ότι είσαστε ποδοσφαιριστές…»

Η… ειρωνική απάντηση της Τραμπζονσπόρ στους παίκτες της Φενέρμπαχτσε.