Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε την έκτη συνεχόμενη νίκη της στη La Liga καθώς επικράτησε στο «Ραμόν Ντε Καράνζα» με 1-0 της Κάντιθ και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σαφή ανωτερότητα στον αγωνιστικό χώρο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ αλλά είχαν δύο πολύ καλές στιγμές με τον Μερίνο στο 29′ και το 33′ και άλλη μία με τον Γιανουζάι στο 41′. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σοσιεδάδ συνέχισε να πρωταγωνιστεί στο χορτάρι και να ψάχνει το γκολ. Αυτό ήρθε τελικά στο 66′ καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιανουζάι, ο Ισάκ με κεφαλιά έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.