Μεγάλη νίκη του Ερυθρού Αστέρα στην Γαλλία

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 68-89 της Βιλερμπάν για την εξ’ αναβολής τέταρτη αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 2η νίκη του στη φετινή διοργάνωση.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ερυθρός Αστέρας στην έδρα της Βιλερμπάν, καθώς επιβλήθηκε 68-89 για την εξ’ αναβολής τέταρτη αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Σέρβους οι Λόιντ (29 π.) και Γουόλντεν (20 π.).

Το ματς

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά, είχαν σταθερά το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και έφτασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (17-11) με τρίποντο του Φρίμαν.

Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στους 3 (19-16) με τρίποντο του Γουόλντεν, αλλά οι Γάλλοι με κάρφωμα του Μπάκο πήραν ξανά διαφορά (21-16), με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 21-17.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Σέρβοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, ισοφάρισαν με 2/2 βολές του Γουόλντεν (21-21) και έφτασαν στο +3 με τρίποντο του Ρότσεστι (21-24).

Η Βιλερμπάν έφερε ξανά το ματς στα ίσα (26-26) με τρίποντο του Γιαμπουσελέ, αλλά ο Ερυθρός «έχτισε» διαφορά 7 (34-41 με καλάθι του Ριθ) και 8 πόντων (36-44 με τρίποντο του Λόιντ). Η γαλλική ομάδα μείωσε σε 38-44 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμά της σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά χάρη σε ένα τρομερό σερί (0-16) έφτασαν στο εντυπωσιακό 51-67.

Η Βιλερμπάν άργησε να αντιδράσει και το μόνο που κατάφερε ήταν να κάνει το 53-67 με δύο βολές του Φαλ που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε δύο φορές στο +16 (53-69, 55-71) και στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στους 22 πόντους (62-84), για να φτάσει στο τελικό 68-89.