Σαρωτική Μπάγερν και στην Αυστρία (6-2)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 6-2 της Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, πέτυχε την τρίτη της νίκη και έφτασε τους 9 βαθμούς. 14η διαδοχική νίκη στη διοργάνωση για την ομάδα του Φλικ.

Ασταμάτητη η Μπάγερν, πέρασε και από την Αυστρία και έκανε το 3/3 στους ομίλους του Champions League.

Παρότι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, οι Βαυαροί κατάφεραν να επικρατήσουν 6-2 της Σάλτσμπουργκ εκτός έδρας, φτάνοντας έτσι τους 9 βαθμούς.

Οι Αυστριακοί δυσκόλεψαν αρκετά τη Μπάγερν (ισοφάρισαν σε 2-2 στο 66ο λεπτό), αλλά με ένα τρομερό ξέσπασμα στο τέλος, οι Πρωταθλητές Γερμανίας πέτυχαν 4 γκολ σε 13 λεπτά, και έφτασαν στην 14η διαδοχική νίκη τους στη διοργάνωση.

Οι Αυστριακοί αιφνιδίασαν τη Μπάγερν, καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό.

Ο Κοϊτά έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μπερίσα, ο οποίος από τα αριστερά μέσα στην περιοχή νίκησε τον Νόιερ για το 1-0.

Ωστόσο, η απάντηση των Βαυαρών ήταν άμεση. Ο Μουέπου ανέτρεψε τον Μίλερ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Λεβαντόφσκι να εκτελεί εύστοχα κάνοντας το 1-1 στο 21ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Μίλερ έκανε το σουτ από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Κρίστενσεν και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2 στο 44ο λεπτό.

Η Σάλτσμπουργκ μπήκε αποφασισμένη για να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο μέρος και το πέτυχε στο 66ο λεπτό. Ο Ογκουγκάβα, ο οποίος είχε περάσει στο γήπεδο ένα λεπτό νωρίτερα, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έκανε το 2-2.

Ωστόσο, παρότι δυσκολευόταν, η Μπάγερν με ένα ξέσπασμα προς το τέλος πέτυχε 4 γκολ σε 13 λεπτά, μετατρέποντας τη βραδιά σε… θρίαμβο.

Ο Μπόατεγκ έδωσε τη λύση στην ομάδα του με κεφαλιά στο 79ο λεπτό (2-3) και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σανέ με τρομερό πλασέ «κλείδωσε» τη νίκη, κάνοντας το 2-4.

Ο Λεβαντόφσκι σημείωσε το 2-5 με κεφαλιά από κοντά στο 89ο λεπτό, ενώ το τελικό 2-6 διαμόρφωσε ο Ερνάντες με σουτ μέσα από την περιοχή

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Στάνκοβιτς, Βέμπερ, Ούλμερ, Ραμάλιο, Κρίστενσεν, Γιουνούζοβιτς (65’ Οκουγκάβα), Καμαρά, Κοϊτά (65’ Οκαφόρ), Μπερίσα (76’ Ονγκουενέ), Σζομποσζλάι, Μουεπού

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ (74’ Σαρ), Αλάμπα, Ερναντές, Μπόατενγκ, Τολισό (75’ Χάβι Μαρτίνεθ), Κίμιχ, Μίλερ (90+1’ Μουσιάλα), Κομάν (75’ Σανέ), Γκνάμπρι (90+1’ Ντόουγκλας Κόστα), Λεβαντόφσκι

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.