Φένλο – Άγιαξ 0-13

Τρομερό. Ασύλληπτο. Ανεπανάληπτο. Ο Άγιαξ διέλυσε (0-13) τη Φένλο για το ολλανδικό πρωτάθλημα!

Απίστευτα πράγματα στην πρώτη κατηγορία της Ολλανδίας, με τον Άγιαξ να διαλύει με 13-0 τη Φένλο!

Ο Αίαντας δεν έδειξε κανέναν οίκτο στην ομάδα του Γιώργου Γιακουμάκη (αγωνίστηκε μέχρι και το 79΄), φτάνοντας σε ένα εξωπραγματικό σκορ.

Οι παίκτες του Τεν Χααγκ έστησαν ανεπανάληπτο πάρτι στο τερέν του De Koel, γράφοντας ιστορία. Και αν κοιτάξει κανείς την στατιστική απεικόνιση του αγώνα, τότε θα διαπιστώσει πως το τελικό σκορ φαντάζει… λίγο.

Ο Άγιαξ είχε 45 συνολικά τελικές εκ των οποίων οι 23 ήταν εντος εστίας, με τον Τραορέ να στέλνει 5 φορές τη μπάλα στα δίχτυα του… άτυχου τερματοφύλακα της Φένλο.

Ασφαλώς, πρόκειται για την ευρύτερη νίκη στην ιστορία της Eredivisie, με τον Αίαντα να σπάει το ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος (12-1 την Φιτέσε τον Μάιο του 1972).

Το σύνολο του Τεν Χααγκ έκανε ότι ήθελε, με τη Φένλο να ζει ένα 90λεπτο… μαρτύριο. Τον… χορό των γκολ άνοιξε στο 13’ο  Εκελενκάμπ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τραορέ έκανε το 0-2.

Ο ίδιος παίκτης έκανε και το 0-3 στο 32′ ενώ ακολούθησε ο Τάντιτς στο 44′ για να δώσει στην ομάδα του προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων.

Ο… εφιάλτης για τους γηπεδούχους συνεχιζόταν με αμείωτο ρυθμό και στο 54΄ ο Τραορέ έκανε χατ-τρικ, ενώ το 0-6 έγραψε στο 55′ ο Άντονι. Στο 57′ ο Εκελενκάμπ έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό για δεύτερη φορά και δύο λεπτά αργότερα ο Μπλιντ σημείωσε το 8ο τέρμα των φιλοξενούμενων

Ο Αίαντας δε σταματούσε με τίποτα και στο 66΄, ο Τραορέ σημείωσε το τέταρτο προσωπικό του τέρμα ενώ ακολούθησαν και δύο γκολ από τον Χούντελαρ στο 74′ και 76′ για το 0-10 και 0-11. Στο 78′ ο Μαρτίνεθ, πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, με το τελικό 0-13 να γράφει στο 87′ ο Τραορέ , ολοκληρώνοντας την απίθανη παράσταση της ομάδας του.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.