«Κλείδωσε» την πρωτιά η Σκωτία, τρομερή ανατροπή το Ισραήλ, λύτρωση για την Ουαλία

Η Σκωτία επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Τσεχίας και «κλείδωσε» την πρώτη θέση του ομίλου, ενώ το Ισραήλ, παρότι έχανε 2-0 από τη Σλοβακία, έκανε την ανατροπή και πήρε σπουδαία νίκη (2-3). «Διπλό» κορυφής για την Ουαλία, 0-1 τη Βουλγαρία.

Η Σκωτία πήρε τη νίκη απέναντι στην Τσεχία (1-0) για την 4η αγωνιστική του Nations League και έκανε… άλμα πρωτιάς στον 2ο Όμιλο του League B, φτάνοντας τους 10 βαθμούς, ενώ οι Τσέχοι έχουν 6.

Η ομάδα του Στιβ Κλαρκ μπήκε αποφασισμένη στο ματς και πήρε γρήγορα το προβάδισμα. Ο Ντάικς βρήκε κάθετα τον Φρέιζερ κι αυτός από κοντά έκανε το 1-0 στο 6ο λεπτό.

Οι Σκωτσέζοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες μέχρι το τέλος, αλλά χάρη στο γκολ του Φρέιζερ βρίσκονται όλο και πιο κοντά στην εξασφάλιση της πρώτης θέσης του ομίλου.

ΣΚΩΤΙΑ: Μάρσαλ, Γκάλαχερ, Ο’Ντόνελ, Τέιλορ (79’ Χαλόν), Κόντιντιν, ΜακΓκίν (79’ Πάτερσον), Τζακ, ΜακΤόμινεϊ, Φρέιζερ (70’ ΜακΚλίν), Ντάικς (65’ ΜακΜπέρνι), ΜακΓκρέγκορ

ΤΣΕΧΙΑ: Βάτσλικ, Μπορίλ, Τσελούστκα (20’ Χοβόρκα), Κούντελα, Κουφάλ, Κραλ (77’ Καντεράμπε), Σούτσεκ, Ντάριντα, Μάσοπουστ (65’ Πόζναρ), Προβόντ (65’ Σέβτσικ), Βίντρα (77’ Ράμπουσιτς)

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, το Ισραήλ έκανε επική ανατροπή απέναντι στη Σλοβακία (από 2-0 σε 2-3) και έφτασε τους 5 βαθμούς, αφήνοντας τους Σλοβάκους στον 1 βαθμό.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 16ο λεπτό με τον Χάμσικ και στο 38ο λεπτό έγινε το 2-0 από τον Μαρτσιάνο.

Το Ισραήλ, όμως, έπιασε τρομερή απόδοση στο δεύτερο μέρος και έκανε την ολική ανατροπή. Στο 68ο λεπτό ο Νταμπούρ μείωσε σε 2-1, για να ισοφαρίσει σε 2-2 ο Ζάχαβι. Ο ίδιος παίκτης σφράγισε τη νίκη-ανατροπή (2-3) με φοβερό σουτ στο 89ο λεπτό.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Γκρέιφ, Πέκαρικ, Βάβρο, Βαλιέντ, Μαζίν, Χάμσικ, Χροσόβσκι, Ρουσνάκ, Μακ (56’ Χαράσλιν), Μπόζενικ (71’ Σαφράνκο), Ντούντα (71’ Γκρεγκούς)

ΙΣΡΑΗΛ: Μαρτσιάνο, Γκολάσα, Τίμπι, Ντγκανί (90+3’ Νάχμιας),

Στον 4ο Όμιλο του League B, η Ουαλία έφυγε με το «διπλό» από τη Βουλγαρία (0-1) και παρέμεινε στην κορυφή, ενώ την ακολουθεί η Φινλανδία που πήρε τη νίκη απέναντι στην Ιρλανδία (1-0).

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.