Πρώτη νίκη της Ρεάλ (94-85)

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague πέτυχε η Ρεάλ που επιβλήθηκε της... μισής Χίμκι με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Γιουλ.

Η Ρεάλ πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague, επικρατώντας της Χίμκι με 94-85 στην 3η αγωνιστική της διοργάνωσης. Με μισή ομάδα παρατάχθηκαν οι Ρώσοι, καθώς ο Ρίμας Κουρτινάιτις είχε μόλις 8 παίκτες στη διάθεσή του. Κορυφαίος για τους Ισπανούς ο Σέρχιο Γιουλ που ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους.

Κομβικός για την εξέλιξη του παιχνιδιού ο Νίκολας Λαπροβίτολα που σημείωσε 19 πόντους με 5 τρίποντα, τα 4 στη δεύτερη περίοδο, ενώ άλλους 18 πρόσθεσε και ο Τρέι Τόμπκινς. Για την Χίμκι πρωταγωνιστές ήταν οι Ντέβιν Μπούκερ και Βιάτσεσλαβ Ζάιτσεφ που πέτυχαν από 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Η Χίμκι ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα με 7-13 στο 6′ χάρη σε δίποντο του Γερέμπκο. Ωστόσο η άνοδος στην απόδοση του Γιουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με τον Ισπανό να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στη «βασίλισσα» με ζευγάρι εύστοχων βολών με 20-19 στο 9΄. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 25-25 και τους Γιουλ και Ζάιτσεφ να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο με 13 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβασε ρυθμό και με τον Λαπροβίτολα να μπαίνει στο ματς και ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και τέσσερα σύνολο πήρε προβάδισμα με 42-33, τρέχοντας ένα σερί  9 αναπάντητων πόντων.

Η κούραση ξεκίνησε να επηρεάζει τους λιγοστούς παίκτες της Χίμκι, με τη Ρεάλ να ανεβάζει για πρώτη φορά τη διαφορά στις παρυφές των 1ο πόντων με την εκπνοή του ημιχρόνου, χάρη σε τρίποντο του Φερνάντεζ για το 49-41.

Η Ρεάλ δεν είχε όρεξη για παιχνίδια και με τους Τόμπκινς και Ταβάρες να μπαίνουν στην εξίσωση, ανέβασε εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους με τρίποντο του Γιούλ, διαμορφώνοντας το 62-47, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τη Ρεάλ μπροστά με 70-57, έχοντας βάλει γερά θεμέλια για τη νίκη.

Διαδικαστική η τελευταία περίοδος, με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο  να κάνουν και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του εκτός έδρας παιχνιδιού της Παρασκευής κόντρα στην Αρμάνι στο Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 49-41, 70-57, 94-85.