Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Roland Garros: Εύκολα στον 4ο γύρο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη κόντρα στον Αλιάζ Μπέντενε και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Roland Garros.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στον Αλιάζ Μπέντενε και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Roland Garros.

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε τον Σλοβένο με 3-0 σετ (1-6, 2-6, 1-3) καθώς το τρίτο σετ δεν ολοκληρώθηκε διότι ο Μπέντενε αποσύρθηκε από τον αγώνα λόγω τραυματισμού.

Ο αγώνας είχε διάρκεια 1 ώρα και 20 λεπτά ενώ αυτή θα είναι η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που ο Τσιτσιπάς θα είναι στον 4ο γύρο στο Παρίσι.

Στο πρώτο σετ έφτασε με μπρέικ στο 2-0 και έκανε το 3-0. Στη συνέχεια έκανε πάλι μπρέικ για το 4-0 ενώ πήρε το πρώτο σετ με 6-1 σε 28 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Μπέντενε ήταν πιο ανταγωνιστικός καθώς μείωσε δύο φορές σε 2-1 και 3-2. Ο Τσιτσιπάς όμως έφτασε στο 5-2 και έκανε το 2-0 μέσα σε μία ώρα αγώνα.

Στο τρίτο σετ ο Σλοβένος προηγήθηκε με 1-0 αλλά ο Τσιτσιπάς έκανε με μπρέικ το 2-1. Στη συνέχεια ο Έλληνας τενίστας έσβησε το μπρέικ πόιντ για το 3-1 και στο πέμπτο γκέιμ ο Μπέντενε αποσύρθηκε.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά θα είναι ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στον Ντιμιτρόφ και τον Μπαένια.

Όλα για όλα από τον Ολυμπιακό για την ισοφάριση κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός φιλοξενεί την Μπαρτσελόνα στο Game 4 των play offs της Euroleague με στόχο τη νίκη που θα στείλει τη σειρά σε 5ο παιχνίδι στην Βαρκελώνη.