Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Μίροτιτς και Καλάθης «καθάρισαν» για την Μπαρτσελόνα

Με κορυφαίο τον Μίροτις και πολύ καλό δημιουργικά τον Καλάθη, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Euroleague αφού νίκησε με 76-66 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Euroleague η Μπαρτσελόνα που νίκησε σχετικά εύκολα την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 76-66.

Κορυφαίος για τους «μπλαουγκράνα» ήταν ο Μίροοτιτς με 17 πόντους ενώ ο Καλάθης τελείωσε το παιχνίδι με 7 πόντους και 7 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Αμπρίνες που είχε 13 πόντους.

Από την άλλη για την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Τζέιμς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και είχε τον έλεγχο του ματς με τον Μίροτιτς να είναι ορεξάτος. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους στο +10 με 24-14 και στο 15′ η διαφορά έφτασε μάλιστα στο +14 (33-19) Οι Ρώσοι αντέδρασαν με τον Τζέιμς να βγαίνει μπροστά και το ημίχρονο τους βρήκε στο -8 (41-33)

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε και πάλι με διψήφιο (51-39) αλλά η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και έφερε το ματς στο 55-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Σενγκέλια πήρε το.. όπλο του κι έφερε το ματς στο 57-55 αλλά η ομάδα του Σάρας ξύπνησε, έφτασε και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-33, 55-48, 76-66

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι