Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Το πέναλτι που δεν δόθηκε στον Ολυμπιακό: Ο Χουμποτσάν γκρέμισε τον Ελ Αραμπί

Ο Ολυμπιακός ζήτησε δίκαια πέναλτι μόλις στο 6ο λεπτό από αντικανονικό μαρκάρισμα του Χουμποτσάν στον Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Ομόνοια. Και μόλις στο 6ο λεπτό θα μπορούσε να έχει τις ιδανικές συνθήκες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να τελειώσει. Εντούτοις, οι διαιτητές του αγώνα αποφάσισαν να μην υποδείξουν το παραμικρό σε εμφανέστατο πέναλτι.

Συγκεκριμένα, ο Βαλμπουενά έκανε σέντρα προς την περιοχή της Ομόνοιας. Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έκανε κίνηση προς την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την κεφαλιά, καθώς ο κεντρικός αμυντικός των Κύπριων Τόμας Χούμποτσαν, τον τράβηξε από το… κεφάλι με το δεξί του χέρι εμποδίζοντάς τον εμφανώς να μπει στην πορεία της μπάλας και να σκοράρει από τη μικρή περιοχή!

Παρά την προφανή παράβαση, ο Ισπανός διαιτητής Αντόνιο Ματέου Λαόθ, όχι μόνο δεν υπέδειξε πέναλτι, αλλά αντιθέτως έκανε και… παρατηρήσεις στον Ελ Αραμπί, επειδή διαμαρτυρήθηκε για το εμφανέστατο πέναλτι που του έγινε.

Εχει ενδιαφέρον, μάλιστα να αναφέρουμε ότι παρά το γεγονός ότι η φάση ήταν ξεκάθαρη και πολύ εύκολη στο ριπλέι. Αλλά παρόλα αυτά ούτε ο διαιτητής VAR, Αλεχάντρο Ερνάντεθ, υπέδειξε κάτι. Με το παιχνίδι να συνεχίζεται κανονικά και τον Ολυμπιακό να στερείται την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να τελειώσει μ το καλημέρα την υπόθεση πρόκριση.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 77-71: Ο Σλούκας «σφράγισε» το πλεονέκτημα έδρας

Με τον Σλούκα να σκοράρει στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 77-71 και σφράγισε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Basket League.