Δύσκολη νίκη του Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας Σμύρνης δυσκολεύτηκε αρκετά να ξεπεράσει το εμπόδιο της καταδικασμένης Κασσιόπης, αλλά νίκησε 2-1 με ανατροπή τους «Φαίακες», περνώντας και πάλι στη δεύτερη θέση. Διπλό των Χανίων στην Λάρισα, επέστρεψε στα τρίποντα η Παναχαϊκή.

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος βέβαια δεν έδειξε να έχει ξεπεράσει πλήρως την πεντάρα από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επικράτησε 2-1 της Κασσιόπης με ανατροπή και πλησίασε τον ΠΑΣ στους 4 βαθμούς (με ματς περισσότερο).

Οι Φαίακες αιφνιδίασαν τον Απόλλωνα και άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Παναγιωτίδη. Η απάντηση της ομάδας του Μπάμπη Τεννέ ήταν άμεση, με τον Μάρκο Μαρκόφσκι να ισοφαρίζει έξι λεπτά αργότερα σε 1-1 με κεφαλιά.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους και τελικά βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 62′ με ένα τρομερό σουτ του Διαμαντή Χουχούμη από τα 30 μέτρα. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, χαρίζοντας στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», ένα δύσκολο αλλά πολύτιμο τρίποντο.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Κυριακίδης (47′ Ιωαννίδης), Βιτλής, Χουχούμης, Λαρέα, Φατιόν, Βάρκας (47′ Μπεντινέλι), Ιριτιέρ, Πατράλης, Κολ, Μαρκόφσκι (79’ Γκίνο)

Κέρκυρα (Κώστας Χριστοφοράκης): Παγκράτης, Βλάχος, Παναγιωτίδης, Γκίτσης, Ζερβόπουλος, Γεωργακόπουλος, Νασιμέντο, Μίσκου (84’ Μεσουρούνης), Σπίντζος, Ντε Βίντερ, Λεπενιώτης (66′ Καρακώστας)

Στα άλλα παιχνίδια ο ΑΟ Χανίων κατέκτησε ένα δύσκολο, αλλά πολύτιμο διπλό στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας. Οι Κρητικοί έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 42′, αλλά χρειάστηκαν 78 λεπτά για να βρουν το γκολ- «λύτρωση».

Σκόρερ ο Σουντούρα, με το γκολ του οποίου τα Χανιά εδραιώθηκαν στην τρίτη θέση.

Η Παναχαϊκή επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο σερί ήττες, επικρατώντας 2-0 του Εργοτέλη. Οι «Αχαιοί» με δύο γκολ των Μαυρία, Μυτίδη στο πρώτο εικοσάλεπτο, «καθάρισαν» τους Κρητικούς και «ανάσαναν» βαθμολογικά.

Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21/2
Λεβαδειακός-Δόξα Δράμας 3-2
(14′ Ιωαννίδης, 69′ Πολέτο, 71′ Μπαστιάνος – 6′, 90’+3′ Σαμπανίδης)

Σάββατο 22/2
Απόλλων Πόντου-ΑΕ Καραϊσκάκης 1-3

(52′ Χριστοδούλου – 27′ Κυβελίδης, 32′ Κούστας, 86′ Αλμπάνης)

Κυριακή 23/2

Παναχαϊκή-Εργοτέλης 2-0
(13’ Μαυρίας, 21’ Μυτίδης)

Απόλλων Λάρισας-Χανιά 0-1
(78′ Σουντούρα)

Απόλλων Σμύρνης-Κέρκυρα 2-1
(33′ Μαρκόφσκι, 62′ Χουχούμης – 27′ Παναγιωτίδης)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.