Μία ακόμα νίκη για να έρθει κοντά στα πλέι οφ της ανόδου κατέκτησε η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 73-67 του Οίακα Ναυπλίου, χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο πρωταγωνίστησε ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης με 13 πόντους, 5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ καλός ήταν και ο Πέτρος Μελισσαράτος με 16 πόντους και 7/7 δίποντα.

Οι παίκτες του Τσαλδάρη ήταν από νωρίς μπροστά στο σκορ και προηγήθηκαν με τον Μελισσαράτο (13-11) και τον Νικολαΐδη (15-13), με το δεκάλεπτο πάντως να κλείνει ισόπαλο με τον Παπαντωνίου να πραγματοποιεί το 19-19.

Η ομάδα του Ναυπλίου έστειλε το παιχνίδι στους 5 πόντους (19-24), με τον Κουμπούρα αργότερα να πετυχαίνει το τρίποντο για το 30-34, με το 35-35 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Οίαξ κυριάρχησε και με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Παρά το 40-37 του Τζόλου, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 14-2 επιμέρους σκορ, με τους Κουμπούρα και Σιμιτζή να πρωταγωνιστούν για το 42-51. Ο Ολυμπιακός Β’ είδε τον Μελισσαράτο να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες για το 47-53, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 48-53 από βολές του Ποκουσέφσκι.

Οι Ερυθρόλευκοι πλησίασαν στον πόντο με τους Νικολαΐδη και Μελισσαράτο, με το νεαρό γκαρντ να είναι και ο παίκτης που οδήγησε την ομάδα του στο 58-53 μετά από κλέψιμο και κάρφωμα, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα εντυπωσιακό 10-0. Χρηστίδης και Τζόλος ακολούθησαν για το 68-59, με τον Μελισσαράτο και τον Νικολαΐδη να επιμένουν και να τελειώνουν με συνοπτικές διαδικασίες το ματς στέλνωντάς το στο 73-63, με τον Οίακα απλά να μειώνει.