Μάντσεστερ Σίτι- Έβερτον 2-1 (vids)

Η Μάντσεστερ Σίτι με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ζέσους, επικράτησε 2-1 της Έβερτον

Η Μάντσεστερ Σίτι με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ζέσους, επικράτησε 2-1 της Έβερτον και ανάγκασε τα «ζαχαρωτά» στην πρώτη τους ήττα επί θητείας Αντσελότι.

Οι «πολίτες» με τη νίκη αυτή μείωσαν στο -1 από την δεύτερη Λέστερ και στο -11 από την πρώτη Λίβερπουλ.

Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά το πάλεψαν, έδειξαν και πάλι βελτιωμένοι, αλλά υπέστησαν την πρώτη τους ήττα έπειτα από πέντε ματς (με Φέργκιουσον και Αντσελότι).

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν στο 13’ με κοντινό πλασέ του Φόντεν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ (με την χρήση VAR).

Το 0-0 του πρώτου μέρους δεν άγχωσε την ομάδα του Γκουαρδιόλα που έφτασε στο 1-0 στο 51′ με όμορφο πλασέ του Γκάμπριελ Ζέσους. Μάλιστα επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους πάλι με τον Βραζιλιάνο, που έφτασε τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα.

Η Έβερτον μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 71′ καθώς, μετά από λάθος του Μπράβο και κλέψιμο του Κάλβερτ Λιούιν ο Ριτσάρλισον έκανε το 2-1 σε κενή εστία. Στο 76′ μάλιστα τα «ζαχαρωτά» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τέλος την αναμέτρησης.

ΣΙΤΙ: Μπράβο, Κανσέλο, Μεντί, Γκαρσία, Ρόδρι, Φερναντίνιο, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Φόντεν (82’ Νταβίντ Σίλβα), Μαχρέζ, Ζέσους.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν (59’ Γουόλκοτ), Σιντιμπέ, Χολγκέιτ, Ντιν, Μίνα, Σίγκουρντσον (67’ Κεν), Ντελφ, Μπερνάρντ, Κάλβερτ Λιούιν, Ριτσάρλισον.

Γουότφορντ-Γουλβς 2-1
(30′ Ντεουλοφέου, 49′ Ντουκουρέ – 60′ Νέτο)

Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 2-;
(51’, 59’ Ζεσούς – 71’ Ριτσάρλισον)

Νόριτς-Κρίσταλ Πάλας 1-1
(5’ Κάντγουελ – 87′ Γουίκαμ)

Γουέστ Χαμ-Μπόρνμουθ 4-0
(17’, 35’ πεν. Νόμπλε, 25’ Άλερ, 66’ Άντερσον)

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.