Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Euroleague : Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια 98-100

Η Βαλένθια πέρασε από την Κωνσταντινούπολη, παρότι υπέστη το σοκ της ισοφάρισης στα 5 δέκατα του δευτερολέπτου, βγάζοντας νοκ άουτ τη Φενέρ

Στο μπάσκετ ένα δευτερόλεπτο είναι μια αιωνιότητα. Κατ’ αντιστοιχία 5 δέκατα του δευτερολέπτου έμοιαζε να είναι η διαφορά από την Κόλαση στον Παράδεισο. Η Φενέρμπαχτσε βίωνε τον πιο φριχτό της εφιάλτη, βλέποντας το ίδιο έργο σε επανάληψη και την ήττα από τη Βαλένθια να απέχει ελάχιστα, αλλά εκεί στο… παρά πέντε πήρε ανάσα ζωής, έστειλε το ματς στην παράταση κι εκεί που ένιωσε να νικά, έχασε το παιχνίδι μέσα από τα χέρια της (98-100).

Ο ΝτεΚολό με 2/2 βολές ισοφάρισε (79-79) κι ο Νταντόμε με τρίποντο έδωσε ανάσα στους Τούρκους (82-79). Απάντησε ο Τόμπι με 1/2 βολές (82-80), ο Σλούκας επιχείρησε άστοχο τρίποντο κι ο Τόμπι ισοφάρισε (82-82). Και πάλι άστοχος ο Σλούκας, τρίποντο του Λόιντ στο σίδερο, αλλά ο Αμπάλντε στα 0.5’’ με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έκανε το 82-84.

Όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, αλλά μετά το τάιμ άουτ, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άμυνα της… πυρκαγιάς, ο ΝτεΚολο βρέθηκε μόνος στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με ένα άγγιγμα έστειλε το ματς στην παράταση (84-84).

Εκεί η ψυχολογία γύρισε, οι γηπεδούχοι πήραν αέρα, ο ΝτεΚολό έβαλε και τρίποντο (1/6), ακόμα κι όταν ο Σλούκας έκανε ανόητο αντιαθλητικό οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να επιστρέψουν. Ο ΝτεΚολό δεν έχανε βολή, αλλά ο Ντόρνεκαμπ πέτυχε καλάθι και φάουλ, μειώνοντας σε 98-96, με 23.5’’ να απομένουν.

Ο Ντίξον έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σε παγίδα στη γωνία από την επαναφορά, ο Αμπάλντε κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε σε 1/2, οι φιλοξενούμενοι πήραν επιθετικό ριμπάουντ, ο Λόιντ χύμηξε απέναντι σε όλους, πέτυχε το καλάθι, κέρδισε και τη βολή (98-100), με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν. Με 7-0 σερί ήρθαν τα πάνω κάτω. Το τρίποντο του ΝτεΚολό δεν βρήκε στόχο κι η Βαλένθια έφυγε θριαμβεύτρια.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-40, 70-59, 84-84, 98-100.

Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Ο Ολυμπιακός μπορούσε, ο διαιτητής δεν ήθελε

«Χειρουργείο» του Ολυμπιακού στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τον διαιτητή να σταματάει με το έτσι θέλω τους Ερυθρόλευκους.