Ιωνικός – Πανιώνιος 108-74

Ο Πανιώνιος αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο, αλλά το δίδυμο Μαυροκεφαλίδης - Χαραλαμπόπουλος, οδήγησε τον Ιωνικό σε άνετη νίκη

Για 20 λεπτά ο Πανιώνιος φώναζε «παρών» στην κοινή έδρα που έχει με τον Ιωνικό. Όταν, όμως, οι παίκτες της ομάδας της Νίκαιας πάτησαν το γκάζι, δεν είδαν ξανά στον… καθρέπτη τους το «κυανέρυθρο» όχημα, που έμεινε από… βενζίνη. Το «αχτύπητο δίδυμο» των δύο Ελλήνων σταρ, του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή, στη νίκη των «μπλε» με 108-74.

Ο «Μαύρο» έκανε σκόνη και θρύψαλα την άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας 33 πόντους και μαζεύονται 10 ριμπάουντ, βάζοντας εκ νέου πλώρη (42 κατέγραψε το σύστημα αξιολόγηση) για MVP της αγωνιστικής. Από κοντά ο Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, με πολύ καλά στατιστικά (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές).

Το… ελληνικό στοιχείο συμπληρώθηκε με τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη, ο οποίος αγωνίστηκε για 7 λεπτά, πέτυχε ένα καλάθι, μάζεψε 3 ριμπάουντ, αλλά το σημαντικό είναι ότι τον είδαμε να παίζει κι αυτό είναι που μετράει. Αλλά δεν ήταν μόνο οι Έλληνες.

Ο Μπαρτ δεν έχει σταματημό και, παρότι δεν ήταν στην πιο εύστοχη μέρα του (3/10 τρίποντα), πέτυχε 25 πόντους. Ο Τζόουνς είχε 17 κι ο Ιωνικός συνολικά είχε εξαιρετική παρουσία, εξ ου και οι 108 πόντοι που κατέγραψε το κοντέρ.

Ο Πανιώνιος αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο, έχοντας τον «κοντό» (ο Βεργίνης σημαίωσε 13 πόντους) και τον «ψηλό» (ο Σάμουελς έβαλε 19 κι είχε άλλα 9 ριμπάουντ), ενώ δραστήριος ήταν κι ο Λι, ο οποίος μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν στο δεύτερο μισό, χάνοντας όχι μόνο την επαφή στο σκορ, αλλά και με μεγάλη διαφορά, δείχνοντας ότι στο πίσω μέρος του γηπέδου δεν έχουν βρει λύσεις.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 76-55, 108-74.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50: Ισοφάρισε σε 2-2 και ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε την σειρά με τον Ολυμπιακό (60-50), στους τελικούς της Α1 Μπάσκετ Γυναικών και πλέον όλα θα κριθούν στο 5ο ματς.