Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Παναθηναϊκός και... Ράις πήραν το ντέρμπι της δεκαετίας

Παναθηναϊκός και… Ράις πήραν το ντέρμπι της δεκαετίας

Ποιος είπε ότι το μπάσκετ είναι ομαδικό σπορ; Ο Ταϊρίς Ράις απέδειξε το αντίθετο, πετυχαίνοντας 41 πόντους με 5/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/7 βολές, αποφασίζοντας για τον νικητή.

Με τέτοιον Ράις, ακόμα κι αν χρειάστηκε να φτάσει στην παράταση, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε παρά να νικήσει με 99-93 (86-86 κανονικός αγώνας). Από την άλλη ο Ολυμπιακός πέταξε στα σκουπίδια 11 βολές!

Οι γηπεδούχοι ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, φτάνοντας ακόμα και στο +13, αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε πάντα τρόπο να επιστρέφει. Άλλοτε λόγω της ευστοχίας του Πολ από το τρίποντο, άλλοτε με τον Μπόλντγουιν και τον Σπανούλη, αλλά και με τον Βεζόνκοφ ο οποίος ήταν καλύτερος από τον Πρίντεζη.

Οι δύο ομάδες πήγαν για 37 λεπτά σε διαπραγμάτευση, πριν γίνει το… λάθος στη λεπτομέρεια, που έδωσε στον ΠΑΟ το… φιλί της ζωής. Ένα ανεπίτρεπτο λάθος της «ερυθρόλευκης» άμυνας, που βοήθησε στο να πάει το ματς στην παράταση.

Μετά τη βροχή των τριπόντων, από Πολ – Ράκις και Τσέρι το σκορ πήγε στο 81-84. Ο Καλάθης με ένα λέι απ και 1/2 βολές έφερε το ματς στα ίσα, για να ακολουθήσουν με… μισό καλάθι ο Βεζένκοφ και ο Πολ (84-86), άστοχο τρίποντο του Ράις, κακή επίθεση του Μπόλντγουιν. Στην τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού η μπάλα έφτασε στον Παπαγιάννη, ο οποίος με «μις ματς απ» με τον Μπόλντγουιν ευστόχησε στα 3.4’’ κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι «κόκκινοι» έπρεπε να είχαν κάνει φάουλ, να στείλουν τον ψηλό του Παναθηναϊκού να ψάξει το καλάθι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Στην παράταση ο Ράις ξεκίνησε με τρίποντο, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ1 1/2 βολές του Πρίντεζη και λέι απ του Σπανούλη (89-91). Ο Τσέρι έπαιξε λάθος άμυνα, έστειλε τον Φριντέτ στις βολές και με 3/3 έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά (92-91). Φάουλ από τον Πολ κι ο Ράις με 2/2 έκανε το 94-91.

Κάπου εκεί γύρισε η ψυχολογία, ο Αμερικανός με καλάθι μπροστά στον Μιλουτίνοφ «έγραψε» το 96-91 κι η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Παπανικολάου μείωσε σε 96-93 κι ο Παπαγιάννης με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 97-93, πριν ο Τόμας γράψει το τελικό 99-93 από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86, 99-93.

H Γιουβέντους έχασε την δίκη με τον Ρονάλντο και θα του καταβάλει 19,5 εκατομμύρια ευρώ

Η Γιουβέντους έχασε τη δίκη με τον Κριστιάνο Ρονάλντο που αφορά οικονομικές οφειλές προς τον Πορτογάλο σούπερ σταρ και καλείται να του πληρώσει σχεδόν 20 εκατ. ευρώ.