Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Μπαρτσελονέτα- Ολυμπιακός 11-11

Ο Ολυμπιακός απέδρασε από την έδρα της Μπαρτσελονέτα με έναν πολύτιμο πόντο, ισοφαρίζοντας σε 11-11 στα τελευταία δευτερόλεπτα και παρέμεινε αήττητος στο Champions League.

Ένας Ολυμπιακός με «καρδιά» και ψυχή, επέστρεψε από ένα χαμένο παιχνίδι και πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο, απέδρασε με έναν πόντο (11-11) από την έδρα της Μπαρτσελονέτα.

Η ισοπαλία αυτή διατήρησε το αήττητο των παικτών του Θοδωρή Βλάχου, που παραμένουν μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία, έπειτα από 6 αγωνιστικές.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν 7-4 στο ημίχρονο και διατηρούσαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Μετά το 10-7, στις αρχές του τέταρτου οκταλέπτου, όμως, οι Ερυθρόλευκοι ξύπνησαν και με σερί 3-0 ισοφάρισαν σε 10-10.

Η Μπαρτσελονέτα προηγήθηκε 11-10, αλλά με γκολ του Μάριο Γιόκοβιτς στα 31 δευτερόλεπτα, οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν με την ισοπαλία, διατηρώντας το αήττητο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γούνας ,που σημείωσε τέσσερα τέρματα, ενώ για τους Ισπανούς τρία γκολ σημείωσε ο Μουνιαρίθ.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην πρώτη θέση με 16 πόντους, με τη Γιουγκ να είναι στους 15 και την Μπαρτσελονέτα να ακολουθεί στους 13.

Η ομάδα του Θόδωρου Βλάχου πλέον περιμένει τη Γιουγκ στον Πειραιά στις 9/12 και με νίκη θα κλείσει στην κορυφή τον Α’ γύρο.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-2, 2-3, 2-4

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…