«Ασημένιος» στο Κότμπους ο Πετρούνιας

Ο Ελληνας αθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο του Κότμπους.

Τη δεύτερη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στο Κότμπους της Γερμανίας κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας.

Ο Ελληνας αθλητής έκανε μεγάλη προσπάθεια για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στη γερμανική πόλη, αλλά οι 14.866 βαθμοί που συγκέντρωσε δεν ήταν ικανοί για να του δώσουν την πρώτη θέση, την οποία τελικά κατέκτησε ο Γιανκ Λιου με 15.133 πόντους.

Ο Κινέζος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για τρίτη σερί φορά και πλέον δυσκολεύει πολύ το έργο του Λευτέρη Πετρούνια για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο (2020).

Παρόλα αυτά ο Ελληνας αθλητής δεν πρόκειται να τα παρατήσει. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο 2016 θα παλέψει μέχρι τέλους για να πάρει το εισιτήριο για την ιαπωνική πρωτεύουσα.