Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 1-2

Η Λίβερπουλ δεν έπαιξε καλά κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, αλλά πήρε αυτό που ήθελε, τη νίκη.

Ούτε στη χειρότερή της μέρα δεν αφήνει βαθμούς αυτή η ομάδα, με τη Λίβερπουλ να προκαλεί συνεχόμενα… εγκεφαλικά στους haters της!

Το… τρένο πρωταθλητισμού των «κόκκινων» συνεχίζει να κινείται με μεγάλη ταχύτητα και ούτε η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να το σταματήσει, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να επικρατούν τελικά με 2-1 εκτός έδρας.

Πραγματικά η φετινή Λίβερπουλ δεν σταματά πουθενά και σήμερα η αλήθεια είναι πως δεν πραγματοποίησε καθόλου καλή εμφάνιση, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρία!

Στο πρώτο 45λεπτο η Κρίσταλ Πάλας πατούσε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από την αντίπαλό της, με τον Αγιού να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, ενώ στο 43′ το γκολ του Τόμκινς ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR για επιθετικό φάουλ στον Ντέγιαν Λόβρεν.

Στο 49′ έγινε το 1-0 για τη Λίβερπουλ, με τον Μανέ να κάνει σουτ από το ύψος του πέναλτι, τον Γουάιτα να αποκρούει την μπάλα να βρίσκει στα δύο κάθετα δοκάρια και τελικά να καταλήγει στα δίχτυα.

Η απάντηση από την Πάλας ήρθε στο 82′, με τον Ζαχά να ισοφαρίζει με ωραίο διαγώνιο σουτ, αλλά οι «reds» δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα ακόμα.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 85′, η μπάλα στρώθηκε στον Ρομπέρτο Φιρμίνο μετά από φάση διαρκείας και σκόραρε για το τελικό 2-1.

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…