Χέρτα Βερολίνου- Λειψία 2-4 (vid)

Η Λειψία, στην επέτειο της πτώσης του τείχους του Βερολίνου, έβαλε τέσσερα στην Χέρτα εκτός έδρας και ανέβηκε στη δεύτερη θέση. Ματσάρα στο Γκελσενκίρχεν μεταξύ Σάλκε και Φορτούνα (3-3).

Χέρτα και Λειψία αναμετρήθηκαν για την 11η αγωνιστική, ανήμερα της πτώσης του τείχους του Βερολίνου σε ένα συγκινητικό τελετουργικό που ξύπνησε μνήμες.

Στο αγωνιστικό σκέλος, όμως, οι «Ταύροι» δεν άφησαν περιθώρια για αμφισβήτηση, πρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ του Μίτελσταντ στο 32′.

Η ομάδα του Γιούργκεν Νάιγκλεσμαν μέσα σε επτά λεπτά ανέτρεψαν το σκορ, με τους Βέρνερ (38′) και Σάμπιτσερ (45+1′) να δίνουν προβάδισμα πριν το ημίχρονο στους φιλοξενούμενους.

Ο Καμπλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 86′, με τον Βέρνερ να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 4-1 στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σέλκε στο 92′, για το τελικό 2-4.

Η Σάλκε έχασε την ευκαιρία να φτάσει στη δεύτερη θέση, παραχωρώντας ισοπαλία 3-3 εντός έδρας με την Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Οι «Βασιλικοί Μπλε» προηγήθηκαν τρεις φορές με τους Καλιγκιούρι, Κάμπακ και Σερντάρ, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ισάριθμες, με τον Χένιγκς να σημειώνει και τα τρία γκολ της ομάδας του.

Το τρίτο γκολ μάλιστα το πέτυχε στο 85′, χαρίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Η Ουνιόν Βερολίνου πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Μάιντζ, επικρατώντας με 3-2. Ήταν η τρίτη νίκη στις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις για τους νεοφώτιστους, που προηγήθηκαν 3-0.

Η Μάιντζ μείωσε σε 3-2, αλλά δεν κατάφερε κάτι άλλο, μένοντας χαμηλά στη βαθμολογία.

Τέλος, η Άουγκσμπουργκ σε ένα ματς κρίσιμο για την παραμονή, επικράτησε 1-0 της Πάντερμπορν εκτός έδρας και την άφησε στην τελευταία θέση της Bundesliga. Το νικητήριο τέρμα για τους φιλοξενούμενους  σημείωσε ο Μαξ στο 41′.

Η εικόνα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 8/11
Κολωνία-Χόφενχαϊμ 1-2
(34’ Κόρντομπα – 48’ Ανταμιάν, 90’+8’ πεν. Λοκάντια)

Σάββατο 9/11

Χέρτα Βερολίνου-Λειψία 2-4
(32’ Μίτελστεντ, 90’+2’ Ζέλκε – 38’ πεν. 90’+1’ Βέρνερ, 45’+1’ Ζάμπιτσερ, 86’ Καμπλ)

Μάιντς-Ουνιόν Βερολίνου 2-3
(81’ Ονισίβο, 90’+3’ Μπροζίνσκι – 30’ αυτ. Μπροζίνσκι, 45’+3’, 51’ Άντερσον)

Σάλκε-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-3
(33’ Καλιγκιούρι, 67’ Κάμπακ, 79’ Σερντάρ – 62’ πεν., 73’, 85’ Χένινγκς)

Πάντερμπορν-Άουγκσμπουργκ 0-1
(41’ Μαξ)

Μπάγερν Μονάχου-Μπορούσια Ντόρτμουντ (19:30)

Κυριακή 10/11
Γκλάντμπαχ-Βέρντερ Βρέμης (14:30)
Βόλφσμπουργκ-Μπάγερ Λεβερκούζεν (16:30)
Φράιμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (19:00)

Στιγμιότυπα από το τελετουργικό:

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»