Ήφαιστος Λήμνου – ΑΕΚ 72-68

Ο Ήφαιστος Λήμνου πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 72-68 αν και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ ακόμη και με διψήφιες διαφορές.

Μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του πέτυχε ο Ήφαιστος Λήμνου ο οποίος επικράτησε της ΑΕΚ με 72-68 κι έκανε το τρία στα τρία στην Basket League. «Ήρωας» για τους νησιώτες ο Λιτλ που με τρίποντο στα 11» πριν το φινάλε έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (70-68) ενώ η Ένωση παρουσιάστηκε κάκιστη και παρ’ ότι είχε τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκε για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μολντοβεάνου με 15 πόντους και ακολούθησαν οι Έβανς (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Λιτλ με 11 πόντους και το τρίποντο-μαχαιριά στο φινάλε. Από την άλλη για την ΑΕΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάνγκφορντ με 14 εκ των οποίων όμως οι 11 ήταν με βολές (1/10 εντός παιδιάς), ο Σαντ Ρος είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Κακλαμανάκης 11 πόντους.

Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι το ματς θα είναι κλειστό και με χαμηλό σκορ. Η ΑΕΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή ωστόσο ο Ήφαιστος έμενε κοντά σκορ και η πρώτη περίοδος βρήκε την Ένωση μπροστά με 22-18.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 7-1 προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 25-23 στο 12′. Η ΑΕΚ απάντησε με δικό της 6-0 και με πρωταγωνιστή τον Κακλαμανάκη κράτησε το προβάδισμα ως το ημίχρονο που έκλεισε με σκορ 37-32 υπέρ των «κιτρινόμαυρων».

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +12 (42-54 στο 27’) με Σαντ Ρος και Χρυσικόπουλο να αναλαμβάνουν δράση αλλά ο Ήφαιστος μάζεψε και πάλι τη διαφορά (48-56 στο 30′).

Η τελική αντεπίθεση της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Μούρτος έφερε την ομάδα του σε απόσταση ενός σουτ (56-59 το 35′) και ο Έβανς ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά από ώρα (62-62 στο 37′). Το ματς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Λιτλ να βάζει μπροστά τον Ήφαιστο με 67-65, ο Λάνγκφορντ με το πρώτο του εύστοχο σουτ έκανε το 67-68 όμως ο Λιτλ με τρίποντο στα 11.5» πριν το τέλος έκανε το 70-68. Ο Λάνγκφορντ αστόχησε και στην τελευταία επίθεση με τον Ήφαιστο να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 48-54, 72-68.

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.