Περιστέρι – Ηρακλής 75-59

Ξεκίνημα με το δεξί για το Περιστέρι που επικράτησε στο «Ανδρέας Παπανδρέου» του Ηρακλή με 75-59 για την πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Ένα καλό μάθημα για τις δυσκολίες που θα συνανατήσει στην Basket League έδωσε στον Ηρακλή το Περιστέρι που επικράτησε με 75-59 στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για την πρεμιέρα της Basket League.

Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή τον έλεγχο σε ένα ματς που δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη σχετικά εύκολα.

Το Περιστέρι μπήκε δυναταά και είχε από το ξεκίνημα ένα μικρό προβάδισμα το οποίο έφτασε στους εννιά πόντους (19-10) με το φινάλε της πρώτης περιόδου χάρη σε τρίποντο του Σαλούστρου.

Στο ίδιο τέμπτο κύλησε και η δεύτερη περίοδος που ένα σερί 5-0 έφερε τους γηπεδούχους στο +14 (24-10) και λίγο αργότερα σε double score με 28-14. Τελικά το ημίχρονο βρήκε το Περιστέρι μπροστά με 38-25 χάρη σε τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά πήγε στο +17 (42-25), ο Χάνλαν πάλευε μόνος του και μέιωσε στους 10 (45-35) περίπου στα μέσα του δεκαλέπτου το οποίο τελείωσε στο 58-43 για την ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής τα έπαιξε όλα για όλα και μείωσε σε 63-57 στοι 35′, η αντεπίθεσή του όμως δεν είχε διάρκεια και το Περιστέρι αύξησε και πάλι τη διαφορά φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 75-59.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-25, 58-43, 75-59.

Περιστέρι (Ζούρος): Ξανθόπουλος (4 ασίστ), Βασιλόπουλος 8 (1), Γκρέι 10 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέικ 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μόρισον 10 (5 ριμπάουντ), Σαλούστρος 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σκορδίλης 2, Χάτσερ 12 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Γόντικας 4, Αγραβάνης 5 (1), Κίνγκσλεϊ 8.

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Γκάρετ 2 (6 ριμπάουντ), Καλαϊτζίδης 6 (2), Σούλερ 9 (1/4 τρίποντα), Χάνλαν 15 (1), Ζάρας 6 (1), Κακαρούδης 2 (1/6 σουτ), Οκερέαφορ 7 (1), Σμιθ 3, Ντέιβις 7 (8 ριμπάουντ).

LIVE: Αταλάντα – Λίβερπουλ

Παρακολουθήστε live στις 22:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Αταλάντα – Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Europa League. Τηλεοπτικά από Cosmote Sport 7 HD.