Στο πιο δυνατό φιλικό της φετινής προετοιμασίας το Περιστέρι έδειξε καλά δείγματα γραφής απέναντι στον πρωταθλητή Σερβίας, Ερυθρό Αστέρα, παρά την ήττα του με 86-77 από την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν ανταγωνιστική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα στο πρώτο μέρος είχε το προβάδισμα (41-38).

Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις στην επίθεση και χάρη σε επί μέρους 20-26 στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν στη νίκη με 77-86. Ο Τζέιμς Γκιστ από πλευράς Σέρβων είχε 16 πόντους, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Στράτος Περπέρογλου.

Αυτό που ξεχώρισε στην αναμέτρηση, ήταν η βράβευση του «θρυλικού» Όντι Νόρις στο ημίχρονο του αγώνα. Ο παλαίμαχος άσος επέστρεψε στα δυτικά προάστια και αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρέθηκε στο «Α.Παπανδρέου», με τον ίδιο να ανταποδίδει το χειροκρότημα του κόσμου.

Δεκάλεπτα: 21-19, 41-38, 57-60, 77-86.