Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
Φοβερός Ναδάλ, κατέκτησε τον 19ο Grand Slam τίτλο του

Εκπληκτικά πράγματα στο Arthur Ashe Stadium. Οι πορείες των Ναδάλ και Μεντβέντεφ μέχρι τώρα στο τουρνουά μας προϊδέαζαν για έναν μεγάλο τελικό στο αμερικάνικο Open, κάτι που τελικά συνέβη!

Μετά από 4 ώρες και 54 λεπτά τένις, ο Ράφα Ναδάλ επικράτησε του Ρώσου αντιπάλου του με 3-2 σετ (7-5, 6-3, 5-7, 4-6, 5-4) και έφτασε τις 19 κατακτήσεις επιπέδου Grand Slam, με τον Ρότζερ Φέντερερ να τον ξεπερνά μόνο, έχοντας 20.

Ο Ισπανός θρύλος του αθλήματος ξεκίνησε στο πρώτο σετ στα… ίσια με τον αντίπαλό του. Στο 6-5 όμως είχε ένα κομβικό μπρέικ που του έδωσε το πρώτο σετ με 7-5. Ίδια ιστορία και στο δεύτερο σετ με τον Ναδάλ να κάνει νωρίς αυτή τη φορά το μπρέικ, να προηγείται με 4-2 και να κάνει το 2-0, επικρατώντας απροβλημάτιστα με 6-3.

Ο Μεντβέντεφ βρέθηκε μια ανάσα από την ήττα όταν στο τρίτο σετ είδε τον μεγάλο του αντίπαλο να του σπάει για μια ακόμα φορά το σερβίς και να παίρνει προβάδισμα με 3-2. Σε εκείνο το σημείο όμως άλλαξε η ενέργεια του ματς. Ο Ρώσος απάντησε στο μπρέικ ισοφαρίζοντας σε 4-4 και μάλιστα με δεύτερο μπρέικ κατάφερε να επικρατήσει με 7-5 και να κάνει το 2-1 καταχειροκροτούμενος από το κοινό.

Το ματς είχε πλέον αλλάξει και ο Ράφα δυσκολεύονταν να βρει απαντήσεις στα χτυπήματα του Μεντβέντεφ, με αποτέλεσμα και το τέταρτο σετ να πηγαίνει στον Ρώσο που επέστρεψε από το πουθενά ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 5ο σετ ο Ναδάλ με δύο μπρέικ κατάφερε να προηγηθεί με 5-2 και επί της ουσίας να εξασφαλίσει τη νίκη. Ο Μεντβέντεφ και πάλι το πάλεψε μειώνοντας σε 5-4. Ωστόσο ο Ματαδόρ σε εκείνο το σημείο φάνηκε αντάξιος της περίστασης και εκμεταλλευόμενος το τρίτο championship point του κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο.

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης για τα προημιτελικά του Champions League.