Λύγισε ο ΑΠΟΕΛ, συνεπής στο ραντεβού με τα αστέρια ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, δεν άφησε περιθώρια στον ΑΠΟΕΛ και επικρατώντας άνετα με 2-0, πήρε αυτός την πρόκριση στους ομίλους του Champions League

Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Άγιαξ ο ΑΠΟΕΛ. Οι πρωταθλητές Κύπρου γνώρισαν την ήττα με 2-0 στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» και θα συνεχίσουν στο Europa League την νέα σεζόν, με τον Αίαντα να είναι αυτός που παίρνει την πρόκριση για τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Ολλανδίας πίεσαν από το ξεκίνημα την κυπριακή ομάδα, κλείνοντας την στα καρέ του Μπέλετς. Και ενώ ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε για 40λεπτα να κρατάει το μηδέν πίσω σχετικά εύκολα, ένα γκολ του Άλβαρες λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.

Στο 43ο λεπτό, ο Ζιγές εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά γεμίζοντας προς την περιοχή των Κυπρίων, ο Άλβαρες πήρε την κεφαλιά και νικώντας τον Μπέλετς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Άγιαξ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με την ανωτερότητα του να «μεταφράζεται» και σε δεύτερο γκολ, με τον Τάντιτς στο 78ο λεπτό. Ο Σέρβος επιθετικός και αρχηγός του Άγιαξ, πήρε την μπάλα στο όριο της μεγάλης περιοχής του ΑΠΟΕΛ, ελίχθηκε ωραία και με αριστερό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 και «σφράγισε» την πρόκριση των Ολλανδών στους ομίλους του Champions League.

Άγιαξ: Ονανά, Ντεστ, Φέλτμαν, Μπλιντ, Ταγλιαφίκο, Άλβαρες, Μαρτίνες, Ζιγές, Νέρες, Τάντιτς, Χούντελααρ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μερκής, Ιωάννου, Μιχαίλοβιτς, Ζοαζίνιο, Σόουζα, Μάτιτς, Μπέζιακ, Τάμαρι, Γιάκολιτς, Πάβλοβιτς.

«Τρέλα»: Οι πανηγυρισμοί των Ερυθρόλευκων για την ιστορική πρόκριση (pics+vids)

Οι Ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την θρυλική πρόκριση.