Ευρωπαϊκό K20 : «Χρυσή» η Καρύδη, «πέταξε» στα 14 μ. στο τριπλούν

Με άλμα στα 14 μ. στο τριπλούν η 18χρονη Σπυριδούλα Καρύδη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου εφήβων/νεανίδων

Το χρυσό μετάλλιο κρέμασε στο λαιμό της η Σπυριδούλα Καρύδη, η οποία ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου εφήβων/νεανίδων, στο Μπορός της Σουηδίας.

H 18χρονη αθλήτρια, μάλιστα, σημείωσε στον τελικό του τριπλούν και πανελλήνιο ρεκόρ Κ20. Μάλιστα, το άλμα κορυφής στα 14,00 μ. (-2,4) καταγράφηκε στην πρώτη προσπάθεια της αθλήτρια του Παύλου Σκορδίλη.

Σπυριδούλα Καρύδη 14,20 μ. (-2,4)

Φοβερή και τρομερή Σπυριδούλα Καρύδη με 14,00 μ. (-2,4) στο πρώτο της άλμα, επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 #boras2019

Δημοσιεύτηκε από Σύνδεσμος Ελληνικών Γυμναστικών Αθλητικών Σωματείων στις Σάββατο, 20 Ιουλίου 2019

Η Αλεξάντρα Νάτσεβα (Βουλγαρία) η νικήτρια πέρυσι στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 στο Τάμπερε και κορυφαία φέτος στον κόσμο στην ηλικία της με 14,12 μ. έμεινε στη δεύτερη θέση με καλύτερη προσπάθεια στα 13,81 μέτρα, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λάσμαν (Λετονία)  με 13,48 μέτρα.

Η Καρύδη έγινε η 12η Ελληνίδα που φτάνει στα 14,00 μ. και φυσικά η πρώτη της ηλικίας της στη χώρα μας. Η νεαρή αθλήτρια προέρχεται από πολύ καλή περσινή σεζόν, όπου κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στο μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκιορ, ήταν τέταρτη στην ίδια διοργάνωση στο τριπλούν. Μετά τη σημερινή της διάκριση η Καρύδη στρέφει την προσοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του 2020.

Τα πέντε καλύτερα άλματα στην καριέρα της Καρύδη

14.00 (-2,4) Μπορός (20/7)
13,76 μ.(0,3) Μπορός (20/7)
13,67 μ. (-1,5) Μπορός (20/7)
13.64 (0.4) Λάρισα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα- (29/6)
13.63 (-1.5) Μπορός (18/7)

Συγχαρητήρια Αυγενάκη σε Καρύδη

Ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, συνεχάρη μέσω των social media την Σπυριδούλα Καρύδη, για το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Με άλμα στα 14,00μ. στον τελικό του τριπλούν η 18χρονη αθλήτρια σημείωσε και πανελλήνιο ρεκόρ Κ20.

«Συγχαίρουμε τη «χρυσή» νεάνιδα, Σπυριδούλα Καρύδη, που «πέταξε» ως την κορυφή της Ευρώπης! Χθες ο έφηβος Χανιώτης σφυροβόλος, σήμερα η Κερκυραία τριπλουνίστρια, μαζί και με τα υπόλοιπα νειάτα μας στους αγώνες στη Σουηδία, επιβεβαιώνουν το λαμπρό μέλλον του ελληνικού στίβου», ήταν το μήνυμα του υφυπουργού Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη.

Οι πέντε υποψήφιοι προπονητές του Τζόκοβιτς – Ο επικρατέστερος και η «βόμβα» του Φέντερερ (pics+vids)

Κοιτάζει την επόμενη μέρα ο Νόβακ Τζόκοβιτς, μετά το διαζύγιο με τον Γκόραν Ιβανίσεβιτς. Ο Νέναντ Ζίμονιτς που εθεάθη στην προπόνηση του Σέρβου και το ενδεχόμενο συνεργασίας με τον σπουδαίο Ρότζερ Φέντερερ.