Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την Εθνική Νέων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ισραήλ, καθώς μετά την επικράτηση στην πρεμιέρα επί της Σλοβενίας (90-79), η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη «σάρωσε» την Πολωνία με 88-46.

Η Εθνική έδειξε την ανωτερότητα της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και χάρη στο δυναμικό της ξεκίνημα, πήρε από νωρίς διπλάσια διαφορά κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +13 (9-22). Η Πολωνία δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των διεθνών μας, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με την «γαλανόλευκη» στο +25 (25-50).

Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα και να αυξάνεται διαρκώς υπέρ της Εθνικής μας και στο δεύτερο ημίχρονο, με την 3η περίοδο να κλείνει στο +33 (38-71). Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, με την Εθνική να φτάνει στην άνετη νίκη και να κάνει το 2/2 στον 4ο όμιλο και πλέον απέναντι στην Λιθουανία, έχει τη δυνατότητα να τερματίσει στην 1η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 9-22, 25-50, 38-71, 46-88

Ελλάδα (Λιμνιάτης): Μπαλός 2, Χουγκάζ, Καμπουρίδης 10, Κουφόπουλος 3, Νικολαϊδης 2, Αρνόκουρος 4, Δομπρογιάννης, Καλαϊτζάκης Π. 12, Καλαϊτζάκης Γ. 19, Καμπερίδης 13, Μωραϊτης 19, Πιλάβιος 4