Ψάχνεται ακόμη ο Άρης, ήττα 3-0 από την Αϊντχόφεν

Στο πιο δυνατό του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, ο Άρης γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Αϊντχόφεν και έδειξε πως έχει ακόμα... δρόμο μπροστά του

Με ήττα αποχαιρέτησε την Ολλανδία ο Άρης, αφού έχασε 3-0 από την ανώτερη και πιο ποιοτική Αϊντχόφεν.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, η οποία παρατάχθηκε με βασικούς παίκτες για 60 λεπτά αγώνα πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, ήταν σαφώς πιο απειλητικοί από τους αντιπάλους τους, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Τόνσο ακριβώς πριν την φάση του πρώτου γκολ. Αρκετά προβληματική η εικόνα που παρουσίασαν στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ολλανδούς να είναι σαφώς ανώτεροι σε όλη την διάρκεια της επανάληψης.

Στο 42′ οι Ολλανδοί έκαναν το 1-0 με αυτογκόλ του Ρόουζ, στη μοναδική αδράνεια της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο. Οκτώ λεπτά αργότερα και σχεδόν με την αρχή της επανάληψης, ο Μέλεκ διπλασίασε τα τέρματα των Ολλανδών και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Πιροέ στο 85′.

Αυτό ήταν το τελευταίο φιλικό παιχνίδι των «κίτρινων», ενόψει των προκριματικών για το Europa League με την ΑΕ Λεμεσού. Ο Σάββας Παντελίδης δοκίμασε το 4-2-3-1 και σίγουρα έμεινε ικανοποιημένος από όσα είδε στο πρώτο μισό του αγώνα, σε αντίθεση με τα όσα έγιναν στο δεύτερο, τα οποία και θα κληθεί να διορθώσει.

Άρης: Έμαν, Κωνσταντινίδης, Κόρχουτ (85΄ Τσαγκαλίδης), Ροζ (73′ Δεληζήσης), Βέλεθ (73′ Σόουζα), Μπάσα, Ματίγια (85΄ Μπακούτσης), Ντιγκινί, Φετφατζίδης (56′ Ντουάρτε), Τόνσο (70′ Μαρτίνες, Ιντέγε (70′ Γιουνές, 90′ Κλεμέντ).

Αϊντχόφεν: Ζόετ, Λούκασεν, Βιρτζίβεν, Χένριξ, Λάμερς, Μπρούμα, Μέλεν, Μπεργκβάιν, Ροσάριο, Ντάμφρις,Τόνισεν

Από το 63′ και μετά παίξαν οι: Ρούιτερ, Ραμσελάαρ, Τέζε, Σούλας, Ντε Χάας, Βέρεθ, Σαντιλέκ, Ιχατάρεν, Αμπουκχάλ, Πιρόε και Γκάκπο.

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.